Ana SayfaGüncelGazeteci Nurcan Yalçın’ın 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor

Gazeteci Nurcan Yalçın’ın 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor

HABER MERKEZİ – Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği, gizli tanık beyanları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla iddianame hazırlandı.

İddianamede, Yalçın’ın Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ve gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

JinNews’te yer alan habere göre iddianamede, “ZS35SN58UV52PG10” isimli gizli tanığın 19 Haziran’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadesinde, Yalçın hakkındaki beyanlarına şu şekilde yer verildi:

Bu kişinin gazeteci olduğunu ve örgüt haberlerini örgüt lehine paylaşan bir ajansta çalıştığını biliyorum. Örgüte hizmet eden ve bu hizmetlerden dolayı devlet tarafından kapatılan KJA ve yine aynı amaca hizmet eden TJA ve Rosa Kadın Derneği adı altında örgüte hizmet eden kişilerdendir. Bu kişi KJA, TJA ve Rosa’da örgütün talimatlarını yerine getirir ve bu şekilde örgüte hizmet eder. Rosa isimli derneğin yürütmesinde yer aldığını ve üst düzey sorumlu olduğunu biliyorum. Örgüte müzahir basın, yayın kuruluşları üzerinden örgütün propagandasını bu şahıs yapmaktadır.

İddianamede, gizli tanık beyanlarını kabul etmeyen Yalçın’ın ifadelerine yer verilerek, daha önce hiç çalışmadığı JinNews’e ait SGK’de kayıtlı bilgilerinin olduğu da ileri sürüldü.

Hazırlanan iddianamede, mevcut deliller, gizli tanık beyanları, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Yalçın hakkında, “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
Önceki Haber
Bir kadını otel odasına girerek taciz eden Sarı hakkında 6 yıla kadar hapis istemi
Sonraki Haber
Yakılan 'cadıların' anısına: Hex! Cadı Avı Müzesi