Ana SayfaGüncelMİT TIR’ları davasında 27 sanığa ceza yağdı

MİT TIR’ları davasında 27 sanığa ceza yağdı

HABER MERKEZİ – Hatay ve Adana’da 2014 yılında MİT’e ait mühimmat yüklü TIR’ları durdurdukları için yargılanan 27 sanığa 1 yıl 10 ay 15 gün ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları verildi.

MİT’in 2014 yılında Suriye’ye götürdüğü mühimmat yüklü TIR’ları Adana ve Hatay’da durdurarak arama yapan ve aralarında eski bir tuğgeneralin de bulunduğu 50 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Tutuklu 12 sanık cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını yineleyerek, 27 sanığın cezalandırılmasını, MİT TIR’larını durduranlardan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu’nun da arasında bulunduğu 13 sanık hakkındaki davanın Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesince yargılamalarının yapıldığı gerekçesiyle reddedilmesini, 10 firari sanığın da dosyalarının ayrılmasını istedi.

Son savunmaları alınan sanıklar, tahliye ve beraatlerini talep etti.

27 sanığa ceza

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ömer Arık’ı “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti.

Sanıklardan Süleyman Gürbüz ve Mehmet Cevher Koyuncu’ya ise “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama” suçundan 34’er yıl hapis cezası verildi.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014’te MİT TIR’larının durdurulması olayında jandarmaya ihbarda bulunduğu belirlenen ve saklandığı hücre evinde yakalanan ‘FETÖ’ sanığı Mustafa İlhan’a da “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama, resmi belgede sahtecilik” suçlarından 30 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

Bir diğer sanık Hasan Bektaş’a “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama” suçundan 28 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Özgür Yalçın’a ise “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etme ve açıklama” suçlamasıyla 10 yıl ceza verildi.

Mahkeme, diğer 21 sanık hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ile 8 yıl 9 ay arasında değişen oranlarda ceza verdi.

13 sanık hakkındaki dava reddedildi

MİT TIR’larını durduranlar arasında yer alan, eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da bulunduğu 13 sanık hakkındaki dava, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesince yargılamalarının yapıldığı gerekçesiyle reddedildi.

9 sanık hakkında tutuklama kararı

Mahkeme heyeti, firari 10 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Heyet, tüm tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılanan 9 sanığın ise tutuklanmak üzere yakalanmasına hükmetti.
Önceki Haber
Muharrem İnce yılbaşında partisini kuruyor
Sonraki Haber
Suruç Anması'nda darp edilen 37 kişiye dava açıldı