Ana SayfaGüncelKamudan ihraçta keyfiyet: PKK olmadı, FETÖ verelim

Kamudan ihraçta keyfiyet: PKK olmadı, FETÖ verelim

HABER MERKEZİ – Kamudaki görevinden ‘PKK ile irtibat ve iltisaklı’ olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Hasan Kaya, yargılandığı davadan beraat edince işe dönüş talebinde bulundu. Ancak mahkeme bu kez de ‘FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı’ olduğu gerekçesiyle talebi reddetti.

Kamudaki ihraçlarda yaşanan hukuksuzluklara her gün bir yenisi ekleniyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yazılım Geliştirme Şube Müdürlüğü Vekilliği görevinden 14 Temmuz 2017’de 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ‘PKK ile irtibatlı ve iltisaklı’ olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Hasan Kaya’nın işe dönüş talebi, mahkeme tarafından ‘FETÖ ile irtibat ve iltisaklı’ olduğu gerekçesiyle reddedildi.

İhracından sonra işe dönüş talebiyle başvurduğu Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) tarafından içeriği açıklanmayan ‘Diyarbakır Valiliği’nin 3 Ocak 2017 sayılı 1 No’lu Genel Kurul Kararına’ dayandırılarak talebi reddedilen Kaya, İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Beraat dikkate alınmadı

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Ankara 20’nci İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Kaya hakkında ‘PKK üyesi olmak’ iddiasıyla açılan ve beraatla sonuçlanan davaya işaret edildi.

Ancak, alınan beraat kararına rağmen mahkeme, bu durumun hükme esas alınabileceği yönünde değerlendirme yaptı.

‘PKK’ olmadı, ‘FETÖ’ yapıldı

‘PKK irtibat ve iltisakı’ üzerine yürütülen davada, mahkeme hükmünü ‘FETÖ/PDY’ üzerine kurdu.

Kaya hakkında açılan ve beraatla sonuçlanan davaya rağmen OHAL Komisyonu’na atıfta bulunan mahkeme, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bu durumda, davacının durumunun değerlendirilmesinde hükme esas alınabilecek nitelikte görülüp yukarıda aktarılan Komisyon tespiti dikkate alındığında, davacının FETÖ/PDY terör örgütü ile en az irtibat derecesinde bağının olduğu sonucuna varıldığından davacının başvurusunun reddine ilişkin dava konusu Komisyon kararında hukuka aykırılık görülmemiştir.

‘O kadar özensiz davranıyorlar ki…’

Hasan Kaya

Mahkemenin PKK ile başlayan FETÖ/PDY ile sonuçlanan kararını değerlendiren Kaya, şunları söyledi:

Diyarbakır Valiliği’nin Genel Kurul kararı gerekçe gösterilerek PKK üyesi olduğum iddiasıyla ihraç edildim. Yargılandığım davadan beraat ettim. OHAL Komisyonu beraat kararıma rağmen masumiyet karinesini dikkate almadan işe iade başvurumu reddetti. Başvurduğum Ankara 20’nci İdare Mahkemesi de masumiyet karinesini dikkate almadan, hakkımda açılan davadan beraat etmeme rağmen OHAL Komisyonu kararını hukuki buldu, başvurumu reddetti.

Yüz binlerce insanın hayatını ilgilendiren ihraçlara karşı o kadar özensiz davranıyorlar ki hakkımda kurulan kararla bu açıkça görülebilir. PKK ile irtibat ve iltisaklı olduğum iddia edilerek ihraç edildim. Ama FETÖ/PDY’den ihraç hükmüm kuruldu. Bu tabi şablon kararlardır. Bu kararın başka dosyadan verilen bir kararın kes-kopyala-yapıştır yapılarak dosyama konulmuş diye düşünüyorum.
Önceki Haber
Papa’nın Irak ziyaretinin politik kodları 
Sonraki Haber
Tüm buzullar eridiğinde hangi ülke ve şehirler yok olacak?