Ana SayfaDünyaPolonya’da kadınlar kürtaj yasağına karşı sokakta

Polonya’da kadınlar kürtaj yasağına karşı sokakta

HABER MERKEZİ – Polonya’da, kürtaj yasağını daha da katılaştıran düzenlemenin ardından kadınlar sokağa çıkarak, kararı protesto etti. Eylemlere müdahale eden polis 15 kişiyi gözaltına aldı.

Avrupa’nın en katı kürtaj yasalarına sahip ülkelerinden biri olan Polonya’da, Anayasa Mahkemesi, fetüsün kusurlu olduğu durumlarda yapılan kürtajların da anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti.

Kürtajı neredeyse tamamen yasaklayan bu karara karşı çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yüzlerce kişi sokağa çıktı.

Anayasa Mahkemesi’nin önünde başlayan eylemler gece saatlerinde de devam etti.

Başkent Varşova’da yüzlerce kişi kararı protesto için toplanırken polis, iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynski’nin evinin önüne yürüyen eylemcilerin yolunu kapattı.

Polis, 15 kişiyi gözaltına aldı. Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar yüzünden Varşova’da sadece 10 kişinin bir araya gelmesine izin veriliyor.

Fotoğraf: Reuters

Varşova’nın yanı sıra ülkenin başka kentlerinde de kadınlar, tepkilerini sokakta haykırdı.

Karara ülkedeki kadın hakları savunucuları ve muhalefet de tepki göstererek, bunun kürtajları durdurmayacağını ve yasa dışı operasyonların yolunu açacağını belirtiyor.

Kürtaj yasağı

Mahkemenin verdiği bu kararla birlikte bundan böyle sadece ensest, tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa kürtaja yasal olarak izin verilecek. Bu da neredeyse kürtajın tamamen yasaklanması anlamına geliyor.

Ülkede 2016 yılında da kürtajı tamamen yasaklama girişimleri olmuştu. Bunun üzerine siyah giyinen kadınlar tarafından ülke genelinde protestolar düzenlenmişti.

Protestoların ardından hükümet bu girişimini sonlandırma kararı almak zorunda kalmıştı.
Önceki Haber
Doğubayazıt'ta HDP ilçe binasına polis baskını: Eşbaşkanlar gözaltında
Sonraki Haber
İstanbul'da bir erkek evli olduğu kadını öldürdü