Ana SayfaGüncelGazeteci Hakkı Boltan’a 15 yıla kadar hapis istemiyle dava

Gazeteci Hakkı Boltan’a 15 yıla kadar hapis istemiyle dava

HABER MERKEZİ – Gazeteci Hakkı Boltan hakkında, katıldığı basın açıklamaları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 30 Eylül’de evine yapılan baskında gözaltına alınan gazeteci Hakkı Boltan hakkında iddianame hazırlandı.

İddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre 55 sayfalık iddianamede, DTK’nin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın talimatıyla kurulduğu ve “Kürdistan Kurucu Meclisi” olduğu ileri sürüldü.

Yargıtay’ın DTK’nin eski eşbaşkanları Selma Irmak ve Aysel Tuğluk’a kongre faaliyetleri gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen cezaları onaması, DTK’nin “silahlı terör örgütü” olduğuna emsal olarak gösterildi.

Boltan’ın DTK delegesi olması, katılmış olduğu iki basın açıklaması ve bir sosyal medya paylaşımı da ‘delil’ sayıldı.

Hakkı Boltan’a ilişkin elde edilen dökümanlar üzerinde yapılan araştırmada gazeteci olduğunun anlaşıldığı belirtilen iddianamede, Boltan’ın gazeteci olduğunu ve haber amaçlı basın açıklamaları ile DTK faaliyetlerini takip ettiğini ifade ettiği savunmasına yer verildi.

İddianamede, Boltan için “DTK’nın çalışmaları kapsamında örgütsel nitelikteki eylemlere katılarak eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de gözetilerek tüm bu gerekçeler ile şüphelinin, üzerine atılı silah örgüte üye olma suçunu işlediği hususunda kamu davası açmayı gerektirir nitelikte yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiği anlaşılmaktadır” değerlendirilmesi yapıldı.

Boltan hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İlk duruşma 24 Şubat’ta

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameyle birlikte, Boltan hakkında yurt dışına çıkma yasağı kararının konulmasına karar verildi.

Davanın ilk duruşması ise 24 Şubat 2021’de yapılacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Korkulacak bir durum: Laptev Denizi hala donmadı
Sonraki Haber
Kanada'da bıçaklı saldırı: İki kişi öldü