Ana SayfaCezaevleriAğır hasta tutuklu Turan ‘toplum için risk teşkil ediyor’ denilerek tahliye edilmiyor

Ağır hasta tutuklu Turan ‘toplum için risk teşkil ediyor’ denilerek tahliye edilmiyor

HABER MERKEZİ – Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve boynundan aşağısı felçli olan Abdullah Turan, ATK’nin ‘Cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen, ‘Toplum için risk teşkil ediyor’ denilerek tahliye edilmiyor. Turan’ın babası Mehmet Zahit Turan, oğlunun su dahi içemediğini, ölümle burun buruna geldiğini belirterek adalet talebinde bulundu.

Cezaevindeki hasta tutsakların durumu gittikçe kötüleşirken, onlara yönelik hak ihlalleri de her geçen gün artıyor.

Metris 2 No’lu R Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve boynundan aşağısı felçli olan ağır hasta tutuklu Abdullah Turan da bu tutuklulardan biri.

Her iki elleri bileklerden olmayan Ergin Aktaş ve yüzde 98 engelli Serdal Yıldırım ile aynı koğuşta bulunan Turan, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor.

24 Kasım’da fenalaşarak Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Turan, muayenesinin ardından tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldü.

Aynı gece tekrardan fenalaşan Turan’a yine aynı işlemler yapıldı ve hastaneden cezaevine götürülüp karantina hücresine konuldu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’a konuşan Turan’ın babası Mehmet Zahit Turan, oğluyla camın arkasından telefonla görüştüğünü ve durumunun kötü olduğunu söyledi.

Mehmet Zahit Turan

Turan, ATK raporuna rağmen oğlunun cezaevinde tutulmasının “hayatına kast etmek” olduğunu ifade etti.

Oğlunun gözaltına alınıp tutuklanma sürecine değinen Turan, oğlunun lise öğrencisiyken köy evlerinde askerler tarafından gözaltına alındığını ve daha sonra karakolda işkence gördüğünü kaydetti.

İşkencenin polis okulunda ve ilk olarak kaldığı Diyarbakır Cezaevi’nde de sürdüğünü belirten Turan, daha sonra Trabzon Cezaevi’ne götürüldüğünü söyledi.

‘Toplum için risk teşkil ediyor’ denilerek tahliye edilmiyor

İşkencenin burada da sürdüğünü belirten Turan, oğlunun PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için 7 Kasım 2018’de başlayan açlık grevlerinin 60’ınci gününde ranzadan baş aşağı atlayarak felç kaldığını dile getirdi.

Doktor ameliyat ettikten sonra yaşamının geri kalanını sağlıklı sürdürme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Şu anda felç. Eli, ayağı yok. Sırt üstü yerde göğsünden itibaren hiçbir yerini hissetmiyor. Biri su vermese, yemek vermese kendi başına yiyemiyor. Böyle bir insanı neden içerde tutuyorlar. Devlete ne yapabilir? ‘Toplum için risk teşkil ediyor’ gerekçesiyle tahliyesi yapılmıyor.

“Kürt olduğu için ‘riskli’ görüyorlar”

Turan, oğlunun bakıma ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Oğlum, elleri olmayan Aktaş ve ayakları olmayan, sırtında platin bulunan Yıldırım ile birlikte kalıyor. Onlar da aynı durumdalar. Bu insanlardan ne istiyorlar?” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Turan, şunları söyledi:

Kürt, Türk, Arap, Fars arasına niçin ayrım konuluyor? Niçin bile bile insanları birbirine düşürüyorsunuz? Tahliyesine yönelik ‘risk teşkil ediyor’ diyorlar. Ayağa kalkamayan, sırt üstü, bu içemeyen, yemek yiyemeyen ve başını yastıktan kaldıramayan bir insan. Ancak biliyoruz ki Kürt olduğu için ‘riskli’ görüyorlar. Zulüm, hakaret ve haksızlık yapıyorlar. Bir gün olsun başını yastığa koyduğunda bunu birazcık düşünsün ve ellini vicdanına koysun.

“Rica değil adalet talebi”

Binlerce insanın cezaevinde çok kötü şartlarda kaldığını ifade eden Turan, adalet talebinde bulundu.

Bütün bu baskı, gözaltı ve tutuklamaların temel nedeni Kürt olmamız ve Kürtçe konuşmamızdır. Köyümüzde doğru düzgün bir gece uyuyamıyoruz. Her üç günde bir evlerimiz askerler tarafından basılıyor. Biz bu dili doğduğumuzdan beri konuşuyoruz. Bunu değiştirecek mi bu şekilde? Yeter artık, nereye kadar sürecek bu zulüm. Bunun çözüm olmadığını onlar da çok iyi biliyor. Öte yandan sadece oğlumun tahliyesini değil onun gibi olan herkesin bırakılması lazım. Bu bir rica değil, bu bir adalet talebidir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Time’a göre 2020’nin en iyi 10 filmi
Sonraki Haber
Sabri Çiçek evli olduğu 18 yaşındaki Ece'yi öldürdü