Ana SayfaGüncelGörevden alınan belediye eşbaşkanı Rojda Nazlıer’e 9 yıl hapis

Görevden alınan belediye eşbaşkanı Rojda Nazlıer’e 9 yıl hapis

HABER MERKEZİ – Görevden alınıp yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan ardından da tahliye edilen Diyarbakır’ın Kocaköy İlçe Belediye Eşbaşkanı Rojda Nazlıer’e 9 yıl hapis cezası verildi.

Görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır’ın Kocaköy İlçe Belediye Eşbaşkanı Rojda Nazlıer hakkında “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Geçtiğimiz duruşmada tahliye edilen Nazlıer’in katılmadığı duruşmada, avukatları Resul Temur, Diyar Rükneddin Çetedir ve Baver Mızrak hazır bulundu.

Duruşmaya, kapalı yargılama yapıldığı gerekçesiyle izleyici alınmadı.

Müvekkilinin ameliyat olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılamadığını ve bundan kaynaklı da mütalaaya karşı savunma yapmak istemediklerini belirten Baver Mızrak, dosyanın genişletilip araştırılmasını talep etti.

Mızrak’ın tüm taleplerini reddeden mahkeme, kapalı yargılamaya devam edilmesi kararı verdi.

Önceki celsede mahkemeye mütalaasını sunan iddia makamı, mütalaasını tekrarlayarak Nazlıer’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan avukat Resul Temur, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, gizli tanık beyanlarının yasaya aykırı bir şekilde alındığını söyledi.

Müvekkilinin fotoğrafının telefon üzerinden gizli tanığa gösterildiğini kaydeden Temur, dosyada müvekkilinin cezalandırılmasına yeterli bir delil olmadığını vurgulayarak, “Biz bunun suç soruşturmasını olmadığını düşünüyoruz ve sadece siyasi olarak intikam alma operasyonudur” diyerek, beraat talebinde bulundu.

‘Dosyada somut bir delil yok’

Avukat Baver Mızrak ise müvekkilinin Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçime dair etkinliğinden dolayı “örgüt üyeliği”nden yargılandığını ifade etti.

Tanık beyanlarının usule aykırı bir şekilde alındığını belirten Mızrak, bu nedenle tanık beyanlarının dikkate alınmaması gerektiğini dile getirdi.

Tanık beyanlarının dışında dosyada somut bir delilin olmadığını belirten Mızrak, beraat talebinde bulundu.

Ardından konuşan avukat Diyar Rükneddin Çetedir ise müvekkilinin belediye eşbaşkan adayı tanıtım toplantısına katıldığını ve bunun da suç delili sayıldığını, ancak toplantıda herhangi bir suç unsurunun olmadığını ifade etti.

Müvekkilinin katıldığı cenaze törenlerinin de suçlama konusu yapıldığını belirten Çetedir, ancak bunun da suç teşkil etmediğini aktardı.

Müvekkilinin katıldığı Newroz kutlamalarının da suç delili olarak gösterildiğini ifade eden Çetedir, yetkili mercilerden izin alınarak bu tür kutlamaların yapıldığını ve bu durumun da suç delili sayılamayacağını vurguladı.

Dava dosyasındaki tüm delillerin yasaya aykırı bir şekilde oluşturulduğunu kaydeden Çetedir, müvekkili hakkında beraat talebinde bulundu.

Savunmalar sonrası verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Nazlıer’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası verdi.

Nazlıer için daha önce verilen adli kontrol uygulamasının devamına karar veren mahkeme heyeti, Nazlıer’in geçmişi ve “suça eğilimli bir kişi olması” iddiasıyla TCK’nin verilen cezada indirimi öngören 62’nci maddesini ise uygulamadı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cinsel istismar ve şiddet faili erkek serbest, avukata soruşturma
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.