Ana SayfaDünyaPolonya’da kadınlar kürtaj yasağına karşı sokakta

Polonya’da kadınlar kürtaj yasağına karşı sokakta

HABER MERKEZİ – Polonya’da, kürtaj yasağını daha da katılaştıran düzenlemenin ardından yeniden sokağa çıkan kadınlar, Başbakan Yardımcısı’nın evinin yakınına kadar yürüdü.

Avrupa’nın en katı kürtaj yasalarına sahip ülkelerinden biri olan Polonya’da, Anayasa Mahkemesi, fetüsün kusurlu olduğu durumlarda yapılan kürtajların da anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti.

Kürtajı neredeyse tamamen yasaklayan bu karara karşı kadınların protestoları sürüyor.

Kadınlar, başkent Varşova’da Pazar günü sokakları doldurdu.

Polislerin kurduğu barikatlara karşı eylemciler Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri ve Başbakan Yardımcısı Yaroslav Kaçinski’nin evinin yakınına kadar yürüdü.

Kadınları engellemeye çalışan polis, Kaçinski’nin evini güvenlik çemberine aldı.

Kürtaj yasağı

Mahkemenin verdiği bu kararla birlikte bundan böyle sadece ensest, tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa kürtaja yasal olarak izin verilecek. Bu da neredeyse kürtajın tamamen yasaklanması anlamına geliyor.

Cenindeki bozukluk yasada “ciddi ve geri döndürülmesi mümkün olmayan cenin bozuklukları ya da ceninin hayatını tehdit eden tedavisiz hastalık” olarak tanımlanıyor. Geçen yıl ülkede yapılan ve resmi kayıt altına alınan bin 110 yasal kürtajın neredeyse tamamının bu kapsama giren Down Sendromu nedeniyle yapıldığı belirtiliyor.

Ülkede 2016 yılında da kürtajı tamamen yasaklama girişimleri olmuştu. Bunun üzerine siyah giyinen kadınlar tarafından ülke genelinde protestolar düzenlenmişti.

Protestoların ardından hükümet bu girişimini sonlandırma kararı almak zorunda kalmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
HDP Kadın Meclisi: Kadınların değil, tacizcilerin uykuları kaçacak!
Sonraki Haber
Batman'da polisten atık kağıt işçisine şiddet