Ana SayfaBilim ve TeknolojiAraştırma: Covid-19 hastalığının etkileri aylar sürüyor

Araştırma: Covid-19 hastalığının etkileri aylar sürüyor

HABER MERKEZİ – The Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, hastanede tedavi gören Covid-19 hastalarının çoğunun altı ay sonra dahi şikayetleri sürüyor.

The Lancet adlı tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma, yeni tip Corona virüsünün uzun dönemli etkilerine dair yeni sonuçlar ortaya koydu.

Covid-19 pandemisinden ilk vakaların tespit edildiği Çin’in Wuhan kentindeki hastaların verilerinin değerlendirildiği araştırmaya göre, 2020 yılının Ocak-Mayıs ayları arasında Covid-19 tedavisi gören kişilerin yüzde 76’sı hastalığın semptomlarından altı ay sonra dahi tamamen kurtulamadı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre hastalığın uzun dönemli etkileri hakkındaki az sayıdaki çalışmadan biri olan araştırmada, hastanede tedavi gören bin 655 kişi tedavilerinden aylar sonra bir kez daha sağlık kontrolünden geçirildi.

Bin 265 kişi en az bir şikayetinin devam ettiğini belirtirken, en çok dile getirilen sağlık sorunu yorgunluk ve kas zayıflığı oldu. Bazı hastalar uyku sorunları yaşadığını da ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Corona virüsü olarak sınıflandırılan ilk vakalar 8 Aralık 2019 tarihli. Wuhan’da başlayan salgın bütün dünyaya yayılarak pandemiye dönüştü.

Bugüne kadar 90 milyondan fazla kişide virüs tespit edilirken, yaklaşık iki milyon insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

  Küresel salgında 'Corona' vaka sayısı 90 milyonu aştı
  Bilimsel yayıncılığın Covid-19 sınavı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İspanya’da fırtına ve kar: En az dört kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
45'inci gün: Siyasi tutuklular açlık grevini sürdürüyor