Ana SayfaToplumsal CinsiyetKadınlardan ‘tahliye’ çağrısı: Onlar ölmemek için öldürdüler

Kadınlardan ‘tahliye’ çağrısı: Onlar ölmemek için öldürdüler

HABER MERKEZİ – Şiddet gördükleri erkeklere karşı özsavunmada bulunarak hayatta kalan kadınların derhal tahliye edilmesi çağrısı yapan Mor Dayanışma üyesi kadınlar, “Kadınların yaşamak için yaptığı her türlü savunma, bir meşru müdafaa olarak görülmeli ve cezasız kalmalıdır” diye seslendi.

Mor Dayanışma üyesi kadınlar, şiddet gördükleri erkeklere karşı özsavunmada bulunarak hayatta kalan Melek İpek, Fikriye Özbek ve Nimet Akgün şahsında şiddete maruz kalan kadınlar için İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde açıklama yaptı.

“Yaşamak için özsavunma haktır” pankartı açan kadınlar, “Kadınları değil cinayetleri engelle”, “Erkek şiddetine karşı özsavunma”, “Yaşamak istiyoruz” dövizleri taşıyan kadınlar, özsavunmada bulundukları için tutuklanan kadınların tahliye edilmesini talep etti.

‘Güvende değiliz’

Grup adına açıklama yapan Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı, 2019 yılında 474, 2020 yılında 316 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, bu yılın başında da şimdiden onlarca kadının katledildiğini vurguladı.

“Her gün tanıdığımız veya tanımadığımız biri tarafından katledilmeyeceğimizin güvencesi yok. Her gün yaşamlarımız tehdit altında. Güvende değiliz” diyen Baklacı, şu ifadeleri kullandı:

Bir yandan erkek egemen sistem var olduğu günden bu yana sürekli yayılıp kendini yeniden üretirken diğer yandan kapitalizm içine girdiği yapısal kriz ile kadın bedeni ve emeği üzerindeki tahakkümünü arttırıyor. Erkek devletin kadın düşmanı politikaları durmadan devam ediyor. Pandemi gerekçesiyle cezaevindeki katillerin salınmasından, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 6284’e varan saldırılara, iyi hal indirimlerinden mevki ve unvan sahibi katillerin korunmasına kadar erkeklerin sırtı sıvazlanıyor, şiddet meşrulaştırılıyor.

‘Meşru müdafaa sayılmalıdır’

Baklacı, Konya’da evli olduğu erkek tarafından kaynar su dökülerek öldürülmek istenen Rukiye Ay ile Kocaeli’de uzaklaştırma kararı aldırdığı erkek tarafından yüzü kesilen Anna Butim’in durumuna da değindi.

Kadınların hayatına göz diken erkek faillerin adeta ödüllendirildiğini, yaşam alanlarına saldırı olduğunu vurgulayan Baklacı, şöyle devam etti:

Kadınların yaşamak için yaptığı her türlü savunma, bir meşru müdafaa olarak görülmeli ve cezasız kalmalıdır. Melek İpek ve Nimet Akgün ölmemek için öldürmek zorunda kaldılar. Hayatlarına sahip çıkmak için özsavunma uyguladılar.

Kadınlar olarak hayatlarımıza sahip çıkmaktan, hakkımız olanı almak için mücadele etmekten ve elbette ki örgütlenerek, dayanışmayı büyüterek de özsavunmamızı geliştirmekten vazgeçmeyeceğiz. Bugün Melek’in ve Nimet’in eylemleri patriarkaya bir yumruk niteliğindedir. Ve bizler kız kardeşlerimizin hayatlarını savunma mücadelesinde onları asla yalnız bırakmayacağız. Melek ve Nimet serbest bırakılmalı, kadın katilleri ve tecavüz, şiddet failleri cezaevlerine gönderilmelidir.

Öte yandan Mor Dayanışma üyesi kadınlar aynı sloganla İzmir’de de açıklama yaparak, tutuklu kadınların derhal tahliye edilmesini istedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
ABD’nin 46. Başkanı Biden Beyaz Saray’da
Sonraki Haber
Musa Anter Davası: ‘Yeşil’in saçını eski emniyet müdürüne verdim