Ana SayfaToplumsal CinsiyetLeyla Aydemir cinayeti: Kararın bozulması hukuka uygun bulundu

Leyla Aydemir cinayeti: Kararın bozulması hukuka uygun bulundu

HABER MERKEZİ – 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin davada yargılanan yedi sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği kararın bozulması hukuka uygun bulundu.

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlar Kurulu, Ağrı’da, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra öldürülmüş olarak bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemirin ölümüne ilişkin davada, 1’inci Ceza Dairesi’nin yedi sanık hakkında yerel mahkemenin verdiği kararı bozmasını hukuka uygun buldu.

Aydemir cinayetiyle ilgili ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yusuf Aydemir ve beraat eden altı sanıkla ilgili Ağrı 1’inci Ağrı Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nce değerlendirilmiş ve yerel mahkemenin kararı çeşitli usül eksikleri yüzünden bozulmuştu.

Bozma kararı doğrultusunda, dava kapsamında tutuklu bulunan Yusuf Aydemir’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin ileride telafisi güç mağduriyete sebebiyet verebileceğine ve tutuklamanın bir ceza değil tedbir niteliğinde olduğuna işaret eden ceza dairesi, bu nedenle Aydemir’in tahliyesine karar vermişti.

Bu kararının ardından Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, ceza dairesinin bozma hükmünün kaldırılması ve yerel mahkemenin kararının uygulanması için yüksek mahkemenin başkanlar kuruluna itirazda bulunulmuştu.

İtirazı değerlendiren kurul, 1’inci Ceza Dairesi’nin bozma kararını hukuka uygun bularak dosyanın, sanıkların yeniden yargılanması için Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştırdı.

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde Ağrı’da bayram ziyareti için gittiği Bezirhane köyünde kaybolmuştu.

AFAD, jandarma ve sivil toplum kuruluşlarının aradığı 4 yaşındaki çocuğun cansız bedeni 18 gün sonra bulunmuştu.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, otopsi sonrası yaptığı açıklamada Leyla’nın açlıktan yaşamını yitirdiğini, vücudunda darp ve istismar belirtisi olmadığını söylemişti.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Leyla’nın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu olan Mehmet Ali Aydemir gözaltına alınarak, ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanmıştı.

Mehmet Ali Aydemir’in de aralarında olduğu yedi sanık hakkında başsavcılık tarafından iddianame hazırlanmıştı.

Biri tutuklu yedi sanık hakkında “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyordu.

Davanın ilk duruşmasında sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten anne Şükran Aydemir’in aksine baba Nihat Aydemir sanıklardan şikayetçi olmadığını söylemişti.

Baba Nihat Aydemir’in şikayetçi olmaması nedeniyle aile avukatı davadan çekildiğini bildirmişti.

Davaya dahil olmaları kabul edilen Ağrı Barosu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların işlenen suç nedeniyle en ağır şekilde cezalandırılmalarını istemişti.

Aydemir’in ölümüne ilişkin tutuklanan ilk kişi olan Leyla’nın akrabası Mehmet Ali Aydemir 19 Aralık 2019’da tahliye edilmiş ve davada tek bir tutuklu sanık kalmıştı.

Davanın 2 Ekim 2020’deki karar duruşmasında tutuklu sanık Yusuf Aydemir hakkında ‘kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da dört yıl hapis cezası verilmişti.

Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Besim Dursun, Hatun Dursun, Yıldırım Artam, Ayşe Artam ise beraat ettirilmişti.
Önceki Haber
Selçuk Özdağ’a saldırıyla ilgili iki kişi tutuklandı
Sonraki Haber
Oyuncu Bülent Yıldıran hayatını kaybetti