Ana SayfaGüncelMahkemeden Özdağ’ın İYİ Parti’den ihraç kararına iptal

Mahkemeden Özdağ’ın İYİ Parti’den ihraç kararına iptal

HABER MERKEZİ – Mahkeme, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın partisinden ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Ankara 1’nci Asliye Hukuk Mahkemesi, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partisinden ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Karara ilişkin DHA’ya konuşan Özdağ, mahkemenin doğru kararı aldığını belirterek şunları söyledi:

Biz sadece şekil açısından itiraz etmiştik. Mahkemeler bu konuda meselelerin içeriğine girmiyorlar. Mahkeme şekil açısından bu ihracın tüzüğe aykırı olduğuna karar vererek ihracı iptal etti. İki kurucusundan birisi olduğum İYİ Parti’nin İstanbul milletvekili olmaya devam ediyorum.

Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine neden olan açıklamalardan pişman olmadığını kaydeden Özdağ, şu ifadeleri kullandı:

Bakın ben İYİ Parti’nin 20 Eylül’de yaptığı kongreden sonra 19 Ekim’de CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’ın programına çıktım. İYİ Parti’deki gelişmeleri paylaştım. O günden bu güne yapmış olduğum açıklamaların arkasında duruyorum. Hiçbir açıklamamdan dolayı pişman değilim. Bundan sonra da bu güne kadar ne söylediysem, bir siyasetçi olarak, Türk milliyetçisi çizgisinde, onları söylemeye devam edeceğim. Bunu da bir İYİ Parti milletvekili olarak yapmaya devam edeceğim.

Yarın bir basın toplantısı düzenleyeceğim. Sonra Muğla’ya yola çıkacağım. Muğla İYİ Parti İl Başkanı Hanımefendiye bizzat giderek bu süreçte, sağlam duran, doğru duran hanımefendiye yüz yüze de teşekkürlerimi ifade edeceğim. Genel Merkezin de bir itiraz yolu yok.

Ne olmuştu?

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, 2020’nin Ekim ayında Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu ‘FETÖ’cü olmak’la suçlamıştı.

Bunun üstüne İYİ Parti’de 81 il başkanı, Kavuncu’yu ‘FETÖ’cü olmakla’ suçlayan Özdağ’ın partiden ihraç edilmesi için Genel Merkez’e dilekçe vermişti.

Buğra Kavuncu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı.
Önceki Haber
Boşanma aşamasında olduğu kadını yaralayan Karharman'a 15 yıla kadar hapis istemi
Sonraki Haber
HDP’li dokuz vekile 'Kobani' fezlekesi