Ana SayfaGüncelSinema salonlarına destek şartı: Yılda en az altı film göstermek zorunda

Sinema salonlarına destek şartı: Yılda en az altı film göstermek zorunda

HABER MERKEZİ – Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, sinema salonlarının bakanlık desteği alabilmesi için destek sözleşmenin imzalanmasından itibaren bir yıl içerisinde en az altı filmi göstermesi gerekecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, sinema sektörünün geliştirilmesi ve güçlendirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Sinema Sektörünün Desteklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre;

  • İlk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde destek tutarının tamamının tek seferde ödenebilmesi için 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a uygun ve destek tutarı kadar teminat mektubunun teminat olarak gösterilmesi gerekecek.
  • Destek alan sinema salonu, destek sözleşmesinin imzalanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde en az altı filmi, her biri en az bir hafta süreyle ve toplam gösterim süresi en az on iki hafta olacak şekilde göstermekle yükümlü olacak.
  • Filmler, en az ikisi saat 16.00’dan sonra olmak üzere, günde en az üç seans gösterilecek.
  • Filmlerin gösteriminin en az elli koltuk kapasiteli sinema salonlarında ticari amaçla yapılması gerekecek.
  • Yıllık destek tutarı, sinema salonunun üç seans tam kapasiteli olarak çalışması durumunda tam bilet tutarı üzerinden elde edilecek hasılatın yüzde 30’unu aşamayacak.
  • Destek tutarının yüzde 50’si destek sözleşmesinin imzalanmasından, kalan yüzde 50’si filmlerin gösteriminin tamamlanmasından sonra fatura, gösterimlere ilişkin bordro ve yapımcı paylarının ödendiğine dair dekontun uygun bulunup onaylanmasından sonra ödenecek.

1 Mart’a kadar kapalı

Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020’de kapatılan Türkiye’deki yaklaşık 2 bin 400 sinema salonu ile tiyatro salonlarının çok azı kapılarını 1 Temmuz 2020’de kapılarını açmıştı.

Ancak 17 Kasım 2020’de alınan yeni tedbirlerle sinema salonları yıl sonuna kadar yeniden kapatılmıştı.

Ardından 31 Aralık 2020’ye kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart 2021’e kadar uzatılmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Özdağ’a saldırı soruşturması: Üç kişiye daha tutuklama
Sonraki Haber
Sur’daki evler ‘Tarih ve Lüks iç içe’ ibaresiyle satışa çıkarıldı