Ana SayfaGüncelBoğaziçi New York Times’ın gündeminde: Erdoğan kontrol savaşı başlattı

Boğaziçi New York Times’ın gündeminde: Erdoğan kontrol savaşı başlattı

HABER MERKEZİ – New York Times gazetesi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoları okurunun gündemine taşıdı. Haberde, özgür düşünce kültürüyle bilinen Boğaziçi’ne yapılan müdahale, “Erdoğan’ın Türkiye’de sosyal ve kültürel hayatın her alanı üzerindeki nüfuzunu genişletme yönünde attığı bir diğer adım” olarak yorumlandı.

ABD’nin saygın gazetelerinden The New York Times (NYT), AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atanmasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolara yer verdi.

“İstanbul’daki prestijli üniversite Erdoğan’ın etkisine karşı mücadele ediyor” başlıklı haberde, “Türkiye’nin en çok tanınan kurumlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler ve öğretim üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni rektör atamasını protesto ediyor” bilgisine yer verildi.

‘Erdoğan’ın nüfuzunu genişletme alanı oldu’

Gazete Duvar’ın çevirdiği haberde Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’de akademinin ‘en kutsal kurumlarından biri’ olarak okuyucuya anlatılırken, “Üniversite hayatının büyük kısmını kontrol eden rektörü geleneksel olarak üniversitedeki akademisyenler kendi aralarından seçiyor. Erdoğan dışarıdan kendi istediği bir kişiyi atayarak, Türkiye’nin kıymetli kurumlarından birinin üzerinde bir kontrol savaşı başlatmış oldu” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne dün yapılan polis baskınından önce kaleme alınan haberde, şu ifadeler kullanıldı:

Boğaziçi Üniversitesi batı eğilimli sosyal bilimler kültürüyle tanınıyor. Hal böyleyken, Erdoğan’ın ve üniversitenin sadece prestijine imrenmekle kalmayıp liberal tavırlarından da rahatsız olan muhafazakâr destekçilerinin uzun zamandır hedefi olageldi. Erdoğan’ın partisi AKP’ye yakın bir iş insanı olan Melih Bulu’nun atanması, Erdoğan’ın Türkiye’de sosyal ve kültürel hayatın her alanı üzerindeki nüfuzunu genişletme yönünde attığı bir diğer adım olarak görüldü.

‘Fakültenin değişmesinden korkuluyor’ 

Haberde, Türkiye’de Barış Akademisyenleri’nin görevden alındığı ve 2016’daki darbe girişiminden bu yana ‘muhalifler üzerinde büyük baskı kurulduğu’ belirtilirken, “Boğaziçi Üniversitesi en ağır tasfiyelerden muaf kalmıştı ama öğrenciler ve fakülte üyeleri, bir mücadelenin yaklaşmakta olduğunu her zaman bildiklerini söylüyor” denildi.

New York Times’ın haberinde, bazı öğrencilerin ve öğretim üyelerinin görüşlerine de yer verildi.

NYT, “Öğretim üyelerinin ve öğrencilerin en büyük endişesi, bu atamanın üniversitenin geleceği ve özgür düşünmeyle meşhur olan kampusu açısından taşıdığı anlam. Öğrenciler, kulüplerin ve müfredat dışı faaliyetlerin kapatılmasından, fakültenin değişmesinden korktuklarını söylüyor” ifadelerini kullandı.

‘İlkeler açıkça ihlal ediliyor’

Boğaziçi’nde inşaat mühendisliği okuyan 23 yaşındaki Ardış Cantürk gazeteye verdiği demeçte, “Atanmış rektör istemiyoruz. Kendi üniversitemizden seçilmiş rektör istiyoruz” deyip, protestoların Melih Bulu’nun şahsına değil göreve gelme biçimine karşı olduğunu vurguladı.

Öğretim Üyesi Can Candan ise “Akademik özgürlükler ile akademik ve bilimsel otonominin yanı sıra üniversitemizdeki demokratik değerler konusunda Üniversite Senatosu tarafından 2012’de resmen açıklanan belirli ilkelerimiz var. Bu atama, bu ilkeleri açıkça ihlal ediyor. Dolayısıyla sesimizi yükseltmeye ve bunu kabul etmediğimizi söylemeye karar verdik” değerlendirmesi yaptı.

‘Elitizm’ tartışması

Barış Bildirisi imzacılarından olan ve şu an ABD’deki San Jose Eyalet Üniversitesi’nde siyaset bilimleri dersi veren Halil İbrahim Yenigün ise rektör atamasının “Türkiye’de herhangi bir akademik otonomiyi korumuş son üniversitelerden birine” iradesi dışında yapılan bir müdahale olarak niteledi.

Yenigün, Melih Bulu’nun atanmasında ‘hem Erdoğan’ın laikliğe dayalı bir asrı tersine çevirme niyetinin, hem de destekçilerinin Boğaziçi Üniversitesi’nin sunduğu yukarı hareketlilikten yararlanmak istemesinin’ etkili olduğu yorumu yaptı.

Haberin bu noktasında, kendisi de bir Boğaziçi mezunu olan Hilal Kaplan’ın “Boğaziçi sadece elitistlerin değil, milletindir” sözleri hatırlatıldı; okulun çok sayıda mezununun Kaplan’ın ‘elitizm’ iddiasına karşı çıktığı vurgulandı.

New York Times’ın haberinde, Bulu’nun seçilmiş HDP’li belediye eşbaşkanlarının yerlerine atanan kayyumlara benzetildiği ve hakkında intihal iddiaları bulunduğu da hatırlatıldı.
Önceki Haber
İzmir'de sel: Soyer'den 'evden çıkmayın' çağrısı
Sonraki Haber
Twitter’dan Soylu’nun Boğaziçi paylaşımına kısıtlama