Ana SayfaDünyaABD’den Türkiye’deki alüminyum ihracatçılarına ek vergi

ABD’den Türkiye’deki alüminyum ihracatçılarına ek vergi

HABER MERKEZİ – ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye dahil birçok ülkedeki alüminyum levha ihracatçılarına damping ve telafi vergileri getiriyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, aralarında Türkiye’nin de olduğu 18 ülkeden alaşım alüminyum levha ürünlerine yönelik anti-damping ve telafi vergilerinde nihai inceleme sonuçlarını açıkladı.

Buna göre; Bahreyn, Brezilya, Hırvatistan, Mısır, Almanya, Hindistan, İtalya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Tayvan ve Türkiye’ye anti-damping; Türkiye, Bahreyn ve Hindistan’dan alüminyum levha ürünlerine ek olarak telafi vergileri getirilmesi söz konusu.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın nihai inceleme sonuçlarına göre Türkiye’den Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. ürünlerine yüzde 2,02, Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş. ürünlerine yüzde 13,56 ve diğer tüm ihracatçılara yüzde 4,85 oranında damping vergisi uygulanacak.

DW Türkçe’de yer alan habere göre en yüksek damping vergi oranı ise yüzde 242,80 ile Almanya’dan Hydro Aluminium Rolled Products GmbH şirketi için öngörüldü.

Damping vergilerine ek olarak telafi vergileri ise Teknik Alüminyum Sanayi A.Ş için yüzde 4,34, Assan Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. için yüzde 2,56 ve Türkiye’den diğer tüm ihracatçılar için yüzde 3,45 olarak belirlendi.

ABD Ticaret Bakanlığı, ürünlerini Amerikan piyasasındaki üretim maliyetlerinin altında ya da kendi iç pazarlarındaki fiyatların altında fiyatlandıran yabancı şirketlere anti-damping vergileri uyguluyor.

Telafi vergileri ise “hükümetlerinden rekabet açısından adil olmayan teşvikler alan” şirketler için öngörülüyor.

Türkiye’nin ABD’ye alüminyum levha ihracatı son yıllarda katlanarak artmış, 2017’de 6 bin 56 tondan 2019’da 46 bin 779 tona yükselmişti. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2019’da Türkiye’den 122 milyon 812 bin dolar değerinde alüminyum levha ithal edildi.

ITC’nin nihai değerlendirmesi bekleniyor

Bakanlık, geçen yıl Mart ayında ABD merkezli şirketlerin başvurusu üzerine yabancı ülkelerden alaşım alüminyum levha ithalatı yapan üreticilere karşı inceleme başlatmıştı.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı nihai değerlendirmenin ardından hükümetten bağımsız bir kuruluş olan Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) da nihai inceleme sonucunu 15 Nisan’a kadar bildirmesi gerekiyor.

ITC’nin değerlendirmesinin bakanlık verilerini teyit etmesi durumunda vergiler 22 Nisan’da yürürlüğe sokulacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Türkiye son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ülkelerden
Sonraki Haber
Irak’taki ABD üssüne roketli saldırı