Ana SayfaPolitikaGüven ve Akat’tan 8 Mart mesajı: Vardık, varız, var olacağız

Güven ve Akat’tan 8 Mart mesajı: Vardık, varız, var olacağız

HABER MERKEZİ – Tutuklu siyasetçi kadınlar Leyla Güven ve Ayla Akat Ata, 8 Mart için mesaj gönderdi. Güven, “Erkek egemen sistemin yolumuza bıraktığı bütün tuzakları tek tek aşarak özgürlüğümüze koşuyoruz” ifadelerini kullandı. Akat ise “Bizim sesimiz bizim sözümüz salonlarda meydanlarda olan tüm kadınların sesine karışacak. Vardık, varız, var olacağız” diye belirtti.

Dünya 8 Mart Kadınlar Günü’ne geri sayım sürerken, cezaevindeki kadınlardan da bugüne özel mesajlar gelmeye devam ediyor.

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, yakınları aracılığıyla 8 Mart için gönderdiği mesajda, “Erkek egemen sistemin yolumuza bıraktığı bütün tuzakları tek tek aşarak özgürlüğümüze koşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Güven’in mesajı şöyle:

Sevgili kadınlar, ‘Yaşamı ancak yaşamını gözden çıkaranlar kazanabilir’ diyor Clara Zetkin. Bugün de bütün dünya kadınları, ‘Bizden alınan, gasp edilen haklarımızı geri almak için yollardayız’ diye haykırıyor. Erkek egemen sistemin yolumuza bıraktığı bütün tuzakları tek tek aşarak özgürlüğümüze koşuyoruz. Halklarımız bilmelidir ki kadınların ulaşmak istediği sistemde herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşam biçimi olacaktır. Dolayısıyla kadının kurtuluşu; toplumun kurtuluşu, kadının özgürlüğü; toplumun özgürlüğüdür diyoruz.

Sevgili kadınlar, sizin de bildiğiniz gibi 8 Mart biz kadınlar için bir kutlama gününden ziyade eril zihniyete karşı bir direniş, hesap sorma günüdür. Bundan dolayı da bugün dünyanın her yerinde direnişi kuşanan kadınlar alanlara akarlar ve Roza’lardan Sara’lara, Seve’lerden Kader’lere, Taybet anneden Mirabel kardeşlere bütün sömürülen, şiddet gören, katledilen kadınların hesabının sorulacağını haykırırlar.

Rojava’da kadınlar öncülüğünde gelişen enternasyonal devrimin rol modelimiz olduğunu, çaresiz ve alternatifsiz olmadığımızı yüksek sesle dile getirirler. Direnen bütün annelerin sesinin dünyadaki her türlü silahtan daha güçlü, etkili olduğunu haykırırlar.

Kadın kimliği etrafında birleşen bütün kadınlara çağrımızdır; başta açlık grevinde olan tutsak kadınlar ve hasta mahpuslar, çocuklarıyla birlikte tutuklu olan kadınlar, zindanlarda kadın kimliğinden dolayı şiddete maruz kalan her bir kadının alanlardaki temsilcileri sizlersiniz.

Pandemiyi bahane ederek tam bir tecrit uygulamasının yaşatıldığı, keyfi disiplin cezaları ile infazların yakıldığı, her türlü hukuksuzluğun yaşandığı cezaevlerinde, kadın tutsakların iradesinin teslim alınamayacağını biliyorsunuz. O zaman 2021 yılının 8 Mart’ında bütün renklerimizle gökkuşağını yere indirelim. Barışı, sevgiyi, hoşgörüyü haykıralım. Bijî 8’ê Adarê.!

‘Vardık, varız, var olacağız’

Sincan Kapalı Cezaevi tutuklu bulunan Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata ise 8 Mart için telefon üzerinden gönderdiği mesajda, “Bu 8 Mart’ta salonlarda eşitlik ve özgürlük diyen ve bu konuda farkındalık ve bilinç yaratan tüm kadınlarla birlikte sesimi ve sözümü söyleyeceğim” dedi.

Ben bu 8 Mart’ta, pandemiye rağmen mitinglerde olan tüm kadınlarla halay çekeceğim. Ben bu 8 Mart’ta, salonlarda eşitlik ve özgürlük diyen ve bu konuda farkındalık ve bilinç yaratan tüm kadınlarla birlikte sesimi ve sözümü söyleyeceğim. Ben bu 8 Mart’ta, gece yürüyüşünde kol kola olan tüm kadınlarla birlikte bir kez daha ‘bir can daha eksilmeyeceğiz’ diyeceğim.

Bu 8 Mart’ta, Sincan’da düşünceleri ve örgütlenme haklarını kullandıkları için cezaevinde olan tüm kadınlarla birlikte, siyaset yapma hakkını kullanan tüm kadınlarla birlikte halay çekeceğim. Bizim sesimiz bizim sözümüz salonlarda meydanlarda olan tüm kadınların sesine karışacak. Vardık, varız, var olacağız.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hasta kadın tutuklular için çağrı: İnfazları acil olarak ertelenmeli
Sonraki Haber
Büyük Kadın Buluşması sonrası polis müdahalesi: Gözaltılar var