Ana SayfaGüncelŞenyaşar ailesi adliye önünde eylemde: Bir cevap verin

Şenyaşar ailesi adliye önünde eylemde: Bir cevap verin

HABER MERKEZİ – Suruç’ta AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşini ve iki çocuğunu kaybeden Emine Şenyaşar, görüşme talebiyle gittiği savcının reddetmesi üzerine adliye önünde oturma eylemi başlattı. Aile, yetkililerden ikna edici bir yanıt bekliyor.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 genel seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırıları sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar, ‘adalet’ talebiyle Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Şenyaşar ailesinin dosyaya ilişkin görüşme talebinde bulunduğu Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’nın görüşmeyi reddetmesi üzerine eylem kararı aldığı öğrenildi.

‘Bizi öldürmeyeceklerinin garantisini kimse veremez’

Urfa Adliyesi önünde yaptıkları eylemde konuşan Ferit Şenyaşar, Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ve Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na seslendi.

Aile bireylerinin Suruç Devlet Hastanesi’nde vahşice katledildiğini söyleyen Şenyaşar, ancak hastanede yaşananlardan sorumlu olanlardan hiçbirinin tutuklanmadığını ifade etti.

Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’nın bir ay önce göreve atandığını belirten Şenyaşar, avukatlarıyla birlikte yaptıkları görüşme taleplerinin reddedildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

Annemin gözü önünde babam ve kardeşlerimi katlettiler. Yine Urfa Valisi de bu katliama tanıktır. Vali bize ‘Her şey zamanı gelince ortaya çıkar’ diyor. Bizim artık sabrımız kalmadı. Katliamı yapanlar serbest geziyorlar. Yarın öbür gün bizi de öldürmeyeceklerinin garantisini kimse veremez. Katliamda yer alanlar hakkında bir işlem yapılmadığı, savcı ile görüşmemizde ikna edici bir cevap almadığımız sürece adliye önünde bekleyeceğiz.

‘Bu zulmü neden yapıyorlar?’

Eşi ve çocuklarının hastanede gözünün önünde katledildiğini söyleyen Emine Şenyaşar ise  “Tutuklu oğlumun bırakılmasını istiyorum. Neden bu zulmü bize yapıyorlar? Hastanede çocuklarımı katlettiler. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar. Savcının yanına gidiyoruz. Bizle görüşme talebini kabul etmiyor. Ben de adliye önünde oturacağım. Oğlum bırakılıncaya kadar adliye önünden ayrılmayacağım. Ailemi katlettiler, bir oğlumu da cezaevine attılar. Her şey göz önünde yapıldı. Neden kayıtları çıkarılmıyor?” dedi.

Anne Emine Şenyaşar’ın rahatsızlığından dolayı adliye önünden ayrılan Şenyaşarların, yarın tekrar adliye önünde oturma eylemlerini sürdürecekleri öğrenildi.

Üçüncü eylemleri

Şenyaşar ailesi 12 Eylül 2019 tarihinde de aynı taleple Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlatmış, savcılık ile yapılan görüşme sonrası aynı gün eylem sonlandırılmıştı.

Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, 16 Aralık 2020 tarihinde AKP Urfa İl Başkanı ile görüşme talebiyle gittikleri il binası önünde gözaltına alınmıştı.

Bir günlük gözaltı süresinden sonra anne Şenyaşar ve oğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Aile hakkında açılan soruşturma ise takipsizlikle sonuçlanmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AİHM'den 9 yıl sonra hak ihlali kararı
Sonraki Haber
Cihangir İslam CHP'ye katıldı