Ana SayfaPolitika10 yılda 10 kadından biri en az bir kez cinsel şiddete maruz bırakıldı

10 yılda 10 kadından biri en az bir kez cinsel şiddete maruz bırakıldı

HABER MERKEZİ – CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın hazırladığı “10. Yılında İstanbul Sözleşmesi” başlıklı metinde Avrupa Kadın Lobisi’nin verilerine de yer verildi. Buna göre, 10 kadından biri en az bir kere cinsel şiddetin herhangi bir türüne maruz bırakıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, partisinin merkez yürütme kuruluna sunmak üzere “10. Yılında İstanbul Sözleşmesi” başlıklı bir metin hazırladı.

Metinde, Avrupa Kadın Lobisi (AKL) tarafından hazırlanan ve İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kaldığı 10 yılı inceleyen verilere de yer verildi.

Metinde, Sözleşme’nin şiddeti önleme, şiddete uğrayanları koruma ve rehabilite etme, saldırganların etkin yargılama süreçlerine tabi tutulması ve bütün bunlarla entegre politikalar üretilmesi olarak tanımlanan 4 amacı olduğu hatırlatıldı.

Ayrıca Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülkenin Sözleşme’yi imzalarken, 6 ülkenin onaylamadığı, Türkiye ile birlikte Bulgaristan, Macaristan, Polonya ve Slovakya’da da çekilme tartışmalarının gündeme getirildiği de belirtildi.

14 Nisan’da yayımlanan AKL raporunda, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nin hedeflediği 4 kritere ilişkin yaptıkları şöyle sıralandı:

 • Hukuk ve Ceza kanunlarının aile içi şiddet doğrultusunda değişiklik yapılması
 • Şiddetle ile ilgili ulusal eylem planının yürürlüğe girmesi
 • Telefon yardım hatları, sığınma evleri vb. kurumların uygulamaya geçmesi
 • Şiddet olaylarının soruşturulması ve adli takibata tabi tutulması konularında gelişmeler yaşanması
 • Aile içi şiddete uğrayan ve diğer kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet durumlarında koruma kararlarının uygulamaya geçmiş olması ve zamanla geliştirilmesi
 • Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve aile içi şiddete karşı farkındalık politikalarının yürütülmesi
 • Erken tespit ve müdahale programlarının uygulamaya geçmiş olması

‘Her saniye bir kadın tacize maruz bırakıldı’

Raporda, Sözleşme’den çekilme kararı alan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mart ayında açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda, kadına yönelik şiddette arabuluculuk sisteminin önünü açabilecek düzenlemelere yer verdiği ifade edildi.

Eylem planına göre, boşanma davalarında aile arabuluculuğu müessesesi kurulacağına dikkat çekilen raporda, İstanbul Sözleşmesi’nin 48. Maddesinde yer alan “Sözleşme kapsamında yer alan her türlü şiddet olayıyla ilgili olarak, arabuluculuk da dahil olmak üzere, zorunlu anlaşmazlık giderme alternatif süreçleri yasaklanmıştır” ifadeleri hatırlatıldı.

AKL raporunda, geçen 10 yıllık sürece ilişkin yer verilen bazı tespitler şu şekilde sıralandı:

 • 10 kadından biri en az bir kere cinsel şiddetin herhangi bir türüne maruz bırakıldı
 • Her saniye bir kadın cinsel tacizin bir veya daha çok türüne maruz kaldı.
 • Kadınların yüzde 5’i tecavüze uğradı.
 • Her 5 kadından biri şu anki veya eski partnerlerinden birinden fiziksel ya da cinsel şiddet gördü.
 • Engeli bulunan kadın ve kız çocukları; engeli bulunmayanlara oranla 2 ile 5 kat arasında daha fazla şiddete maruz kalıyor.Önceki Haber
Türkiye'de çocuk nüfusu düşüşte: En fazla çocuk Urfa’da
Sonraki Haber
Sancar: Bu belge, emniyetin savcıya nasıl talimat verdiğini açıkça gösteriyor