Ana SayfaEkonomiElektrik şirketlerine 3 milyar TL yardım yapılacak, bedel faturalara yansıtılacak

Elektrik şirketlerine 3 milyar TL yardım yapılacak, bedel faturalara yansıtılacak

HABER MERKEZİ – Elektrik şirketlerine pandemi döneminde “yaşadıkları zorluklar” gerekçesiyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Yapılan yardım ise elektrik faturalarına yansıyacak.

Zaten kapasite mekanizması adı altında 2018’den bu yana toplam 5 milyar 600 milyon TL’den fazla destek alan elektrik şirketleri, Covid-19 salgını döneminde “yaşadıkları zorluklar” nedeniyle devletten 3 milyar TL ek destek alacaklar.

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı’na göre, destek mekanizması dışında kalan “yap-işlet” santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek.

Yardımları almak isteyen santral sahiplerinin, düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları yeterli olacak. Başvuru yapmayanlara ise ödeme yapılmayacak.

Faturalara yansıtılacak

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek. Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak.

Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu ancak halk tepki göstermesin diye bu harcamalar dağıtım giderlerinin içine konduğu için artık faturalarda yer almıyor. Dolayısıyla şirketlere aktarılacak paraları halk faturasının içinde ‘gizli zamla’ ödeyecek.

Yardım her yıl artıyor

Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından bu yana destek ödemeleri yapılıyor. Bu yolla 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödendi. Bu yıl 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştı. Ancak pandemi yardımı işin içine girince toplam ödemenin 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılması planlanıyor.

Gerekçe: Tüketim azaldı

Taslağın gerekçesinde pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi.
Önceki Haber
ABD'de yine ırkçı cinayet: Polis siyah genci öldürdü
Sonraki Haber
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs açıklaması