Ana SayfaGüncelTTB: Aşı ve randevu yok, algı yönetimi var

TTB: Aşı ve randevu yok, algı yönetimi var

HABER MERKEZİ – Sağlık Bakanlığı’nın 55 yaş üstündekiler için aşılamanın başladığını duyurduğunu hatırlatan TTB, aşı randevu sisteminin kapatıldığını ve yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığına dikkat çekti. TTB, yaşanan bu problem ve aksaklıklardan sağlık çalışanlarının sorumlu olmadığını da vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün (19 Nisan) itibariyle Covid-19’a karşı süren aşılama çalışmalarında sıranın 55 yaş üstündekilere geldiğini duyurmuştu.

Ancak Türk Tabipleri Birliği (TTB), aşı randevu sisteminin kapatıldığını ve yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığını açıkladı.

“Yaşanan problemlerden sağlık çalışanları sorumlu değil”

TTB’nin yazılı açıklaması şöyle:

Aşılama programında, her yeni aşılanacak grup güncellenmesinde kaos yaşanmaktadır. En son 55 yaş için aşılamanın başlandığı duyurusu yapıldı ancak aşı randevu sistemi kapatıldı.

Aşılama risk grubuna dahil edilen yurttaşlar ne 182’den ne de Aşıla mobil uygulamasından randevu alabilmektedir. Tabip odalarımızdan ve TTB kollarından gelen bilgilere göre Türkiye’nin tüm bölgelerinde aşı aksamasının olduğu, yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığı anlaşılmaktadır.

Aşı takviminin ve aşıların tedarikinin nasıl planlandığına dair daha sürecin başında yönelttiğimiz ve tekrar tekrar ilettiğimiz sorularımıza hâlâ yanıt vermeyen Sağlık Bakanlığı, pandeminin başından bu yana olduğu gibi yine salgın yerine algıyı yönetmektedir.

Elde yeterli aşı bulunmadığı aşikâr olmasına rağmen yeni yaş gruplarına randevu açmış, duyurusunu yapmış ve ardından aşı randevu sistemini kapatmıştır.

Haberlerde risk grubuna alındığını ve aşılanacağını öğrenen vatandaşlarımız, aile sağlığı merkezlerine ve sağlık kurumlarına başvurmakta, randevu ve aşıda yaşanan sıkıntıların sorumluluğunu sağlık çalışanlarında aramakta, sağlık çalışanlarına talep ve suçlamalarda bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın kötü yönetimi sağlıkta şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kamuoyuna buradan duyuruyoruz: Bizler tüm vatandaşlarımızın bir an önce aşılanmasını istiyoruz ve bunun için canla başla çalışıyoruz. Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden/aksaklıklardan sağlık çalışanları sorumlu değildir.

Sağlık Bakanlığı’na çağrımız; algı yönetmek yerine, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için vatandaşlarımızın hakkı olan aşıyı, çalışma koşulları nedeniyle yüksek risk barındıran emekçileri de bir an önce öncelikli grupta değerlendirerek, daha fazla gecikmeksizin temin etmesidir.
Önceki Haber
JinNews’e 24'üncü kez erişim engeli
Sonraki Haber
Elazığ'da iş cinayeti: Başına demir düşen işçi hayatını kaybetti