Ana SayfaGüncelZizek: Kürtler bir ütopya oluşturdu

Zizek: Kürtler bir ütopya oluşturdu

HABER MERKEZİ – Sosyolog Slavoj Zizek, Kobani Üniversitesi’nde iki saatlik bir ders verdi. Zizek, online ortamda yapılan derste, “Kürtler, sizler bir ütopya oluşturdunuz. Demokrasi radikal bir şekilde yeniden inşa edilmeli. Bunu sizden öğreneceğiz” dedi.

Günümüzün önde gelen filozoflarından, Marksist sosyolog ve kültür eleştirmeni Slavoj Zizek, Kobani Üniversitesi’nde “Acaba Günümüzde Demokrasi Halen Bir Tercih Midir?“ konulu ders verdi.

Dijital ortamdan gerçekleştirilen ve yerel saatle 20.00’de başlayan ders, üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayımlandı.

Yaklaşık iki saat boyunca hem değerlendirmelerde bulunan hem de soruları yanıtlayan Zizek, aynı zamanda kendi merak ettiği soruları da derse katılanlara sordu.

Zizek’in konuşmasında öne çıkan kimi vurgular şöyle:

  • Kürtler! Sizler, entelektüel bir toplulukla fiilen var olan bir ütopya oluşturdunuz. Sadece direnmenin değil, yeni bir düzen kurmanın da simgesisiniz.
  • Siz Kürtler gibi bazı istisnalar dışında insanlık giderek daha fazla bölünmüş durumda ve artık liberal demokrasi de yok. Bir devrimin görevi sadece insanları temsil etmek değil, aynı zamanda insanların ne istediklerinin farkına vardırmaktır.
  • Burada olanın daha iyi işlemesi için çabalamak yerine, daha iyi bir dünya inşa etmeye çalışmalıyız. İdeoloji soyut bir değerler sistemi değildir. İdeoloji, günlük pratiklerinize kazınmıştır. Nasıl evleniyorsak, nasıl yiyorsak, nasıl seviyorsak; bu ideolojidir.
  • Krizi bugün büyük seçimlerle çözemezsiniz. Zaten burada belli bir dayanışma varken seçimler işlevselleşir, birbirimize karşı çıkabiliriz ama temel kuralları çerçevesinde uzlaşırız. Bu, bugün hayal edebileceğimiz bir şey değil.
  • Liberal demokrasi, temel bir sosyal sözleşmeyi gerektirir. Hegel’in işaret ettiği gibi belirli bir şey, gündelik gelenekler. Toplumu bir arada tutan budur. Kurallar, ancak yazılı olmayan kurallar. Bugün çözülen tam olarak bu ve krizlere neden olan da bu.
  • Amerikalılar sizi terk ettiğinde, anti-emperyalistler tarafından Amerikalılarla çalışmakla suçlandığınızı hatırlıyor musunuz? Bu, sizin durumunuzda somutlaşan temel yalandır. Temel bir gerçek, herkesin bunun için hayatını feda etmesi gerektiği anlamına gelmez.
  • Siz Kürtlerin somutlaştırdığı Marksizmin temel dersi: Zulmün olduğu bir ülkede gerçek tarafsız değildir. Gerçeği ancak o ülkedeki en radikallerin, en çok ezilenlerin konumundan formüle edebilirsiniz. Gerçek, etkileşimli bir kategoridir.
  • Demokrasi radikal bir şekilde yeniden inşa edilmeli. Bunu sizden öğreneceğiz. Demokrasiden ne kastettiğinizi yeniden düşünmeliyiz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Son 24 saatte 55 binden fazla vaka, 318 can kaybı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.