Ana SayfaGüncel1 Mayıs: Taksim’de anma yapmak isteyen en az 230 kişiye gözaltı

1 Mayıs: Taksim’de anma yapmak isteyen en az 230 kişiye gözaltı

HABER MERKEZİ – 1 Mayıs’ı kutlamak ve 1977 katliamında yaşamını yitirenleri anmak için üç ayrı koldan Taksim Meydanı’na çıkmak isteyenlere polis müdahale etti. Pandemiyi bahane eden polis aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda sendikacının da bulunduğu en az 230 kişiyi gözaltına aldı.

1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri, Corona virüsü pandemisi nedeniyle alınan ‘tam kapanma’ tedbirleri gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Günler öncesinden Taksim Meydanı polis bariyerleri ile çevrilirken, binlerce polis görevlendirildi.

Bu sabah da kimse Taksim’e çıkmasın diye Metro İstanbul’un Osmanbey, Taksim ve Şişhane durakları kapatıldı.

Ancak yasaklamalara rağmen tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak geçen 1977 yılı 1 Mayıs’ında katledilenleri anmak için Taksim Meydanı’na yürümek isteyenlere polis müdahale etti.

Galatasaray Meydanı’nda sert müdahale

Gençlik Meclisleri ve Sosyalist Dayanışma Platformu üyeleri Taksim’e çıkmak için Mecidiyeköy’de buluşup yürüdü.

Polis ellerinde “Bizden çaldıklarınızı almaya geldik” ve “Faşizmi yeneceğiz” pankartı taşıyan devrimcileri Mecidiyeköy Meydan’da ablukaya aldı.

“Yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî Yek Gulan” sloganları atılmasının ardından müdahaleye başlayan polis 19 kişiyi ters kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Gençlik Komiteleri ise “Her yerde mücadele, iktidar geçinemeyenlere” pankartı ile Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Grup, Galatasaray Meydanı’ndaki polis barikatına “Yaşasın 1 Mayıs mücadelemiz” sloganlarıyla yüklendi.

Polisin sert müdahalede bulunduğu çok sayıda genç darp edilerek gözaltına alındı.

ESP Eşbaşkanı Tümüklü de gözaltında

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla Taksim’e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyelerine polis müdahale etti.

Müdahalede ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü de darp edilerek gözaltına alındı.

Tarlabaşı ve Sıraselviler’de de müdahale

Mücadele Birliği okurları da Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydanı’na ellerinde “Taksim’de ısrar devrimde ısrardır” pankartıyla yürüdü.

Eylemciler polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

“Bu pisliği devrim temizler” pankartıyla Tarlabaşı’ndan Taksim’e yürüyen dört Kaldıraç okuru da polis engeli sonrası gözaltına alındı.

Polis yerlerde sürükledi

Birleşik İşçi Kurultayı üyeleri de Mecidiyeköy Meydan’dan Taksim’e yürümek istedi.

“Bijî yek gulan” sloganları ile yürüyen kitleye müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Devrimci Anarşist Faaliyet üyesi yaklaşık 10 kişi de Mecidiyeköy’den Taksim’e çıkmak isterken gözaltına alındı

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu üyesi dört kadın Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi’nden sloganlar eşliğinde Taksim’e çıkmak isterken gözaltına alındı.

“Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm” pankartı ve “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” sloganları eşliğinde yürüyen dört kadın darp edilip, yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Partizan üyesi yedi kişi de Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi’nden Taksim’e yürümek istedi.

“Zafer direnen işçilerin olacak”, “Bijî Yek Gulan” sloganları eşliğinde Mecidiyeköy Meydan’a gelen yedi kişi polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Gençler gözaltı aracına bindirilinceye kadar sloganlar eşliğinde direndi.

Polis, eylemcilerin boğazını sıktı

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM) ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), üyeleri de Taksim Meydanı’nın Elmadağ girişinde bir araya geldi.

Polis, Taksim’e yürüyen gruba biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Yurttaşlar evlerinin balkon ve pencerelerinden ses çıkararak polisin müdahalesine tepki gösterdi.

Polis, 35’i aşkın kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aracın içinde de darp edildi.

Müdahalenin ardından BMG’liler bu kez Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde bir kez daha bir araya geldi.

“Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” sloganlar ile bir kez daha Taksim’e doğru yürüdüler.

Yeniden biber gazı ve plastik mermiler ile müdahale eden polis, eylemcilerin slogan atmasını engellemek için boğazlarını sıktı. Eylemcilerin “nefes alamıyorum” çığlıklarına rağmen polisin saldırısı devam etti.

Taksim anıtına çelenk bırakıldı

Öte yandan çok sayıda kişi gözaltına alınırken, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri Taksim anıtı önüne gelerek 1 Mayıs 1977’de yaşamını yitirenler anısına çelenk bıraktı.

Taksim Anıtı önündeki etkinliğe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Serpil Kemalbay, Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Barış Atay ve Ahmet Şık ve sendika temsilcileri katıldı.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Arzu Çerkezoğlu, “Bugün dünyanın dört bir yanında yüzünü hiç görmediğimiz sınıf kardeşimizle umudumuzu bütünleştirdiğimiz gün. Bu yıl 1 Mayıs’ı bir kez daha yasakların gölgesinde kutluyoruz. Yılın bir gününü işçi ve emekçilerin buluşmasına tahammül edemeyenler Taksim’i barikatlarla çevirdiler. Bu barikatlar çok şey anlatıyor ülkemizi yöneten siyasi iktidarın tercihlerinin simgesidir” dedi.

Polislerin Taksim’deki kutlamayı engellemek için her yeri çevrelediği barikatlara dikkat çeken Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Bu barikatlar binlerce işçinin Kod 29 ile işten çıkarılmasını anlatıyor. Bu barikatlar 3 milyona yakın işçinin ve ailesinin günde 50 liraya yaşamasını anlatıyor. Bu barikatlar yüzde 50’lere varan kadın işsizliğin yüzde 40’ları aşan genç işsizliğini anlatıyor. Bu barikatlar bu pandemi de bir yandan ev içinde iş yükü artarken evde kapatılmak zorunda kalan kadınları anlatıyor. Bu barikatlar eşitlik özgürlük mücadelesi veren herkese karşı bu yasaklarla sürdürebileceğini anlatıyor. Bu barikatlar 16 milyon işçinin virüsle buluşmasını anlatıyor. Bu ülkenin tüm değerlerini üretenlerin başta Taksim olmak üzere her yerde kutlaması gerekir. Bütün gözaltına alınan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.”

ÇHD: En az 230 gözaltı

Gözaltılara ilişkin Twitter’dan anlık bildirimde bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, şu ana kadar en az 230 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Dünden bugüne 1 Mayıs afişleri
Sonraki Haber
Polisler tartışmalı genelgeyi gerekçe gösterdi, gazetecinin telefonunu fırlattı