Ana SayfaGüncelJİTEM tetikçisi itiraf etmişti: Cumartesi Anneleri peşini bırakmıyor

JİTEM tetikçisi itiraf etmişti: Cumartesi Anneleri peşini bırakmıyor

HABER MERKEZİ – Cumartesi Anneleri, 4 Mayıs 1992’de İstanbul’da gözaltına alınarak kaybedilen üniversite öğrencileri Mehmet Soner Gül ve Hüsamettin Yaman’ın akıbetini sordu. JİTEM tetikçisi iki öğrenciyi öldürdüklerini itiraf etmesine rağmen dosya zamanaşımından düşürülmüştü.

Devlet tarafından gözaltına alındıktan sonra kaybedilen veya öldürülen yakınlarının akıbetini sormaya devam eden Cumartesi Anneleri’nin 840’ıncı hafta eylemi pandemi nedeniyle online yapıldı.

Bu hafta 4 Mayıs 1992’de İstanbul’da gözaltına alınarak kaybedilen üniversite öğrencileri Mehmet Soner Gül ve Hüsamettin Yaman’ın akıbeti soruldu.

Gözaltında kaybedildiğinde 22 yaşında olan Hüsamettin Yaman’ı anlatan ağabeyi Feyyaz Yaman, “Hüsamettin’in mezarı yok. Kendisiyle ilgili hiçbir maddi varlık hala da erişilemez durumda. Bütün bunlara rağmen konuşulması gereken, onun bedensel kaybının değil, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hukuk devletinin ve adaletinin kaybı üzerindeki konuşmadır. Bu zorunluluk giderek acilleşen ve vahim bir durum haline gelmiştir” dedi.

‘Kayıplar Türkiye’nin değişmez gerçeği’

Bu haftaki basın açıklaması metnini Cumartesi insanlarından Betül Sinanoğlu okudu.

Türkiye’de gözaltında kaybetmelerle ilgili tüm başvuru yolları etkisiz, hukuki bir sonuç almak ise fiilen imkansız durumdadır. Etkin bir hukuki başvuru yolu sağlanmadan zamanaşımı devreye sokularak süreç cezasızlıkla sonuçlandırılıyor. Gözaltında kaybetmelerin üstünü örten, işlenen suçların faillerini ve suçun arkasındakileri açığa çıkartmayan, kayıp yakınlarını yaşadıkları zulümle baş başa bırakan keyfi yönetimler iktidarlar değişse de Türkiye’nin değişmez gerçeği olmaya devam ediyor.

Aileler hemen başvurdu ama sonuç çıkmadı

Hüsamettin Yaman’ın İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi olduğunu belirten Sinanoğlu, ‘pankart taşımak’ suçlamasıyla 15 gün tutuklu kaldığını, 6 Eylül 1990’da tahliye olduğunu anlattı.

21 yaşındaki Mehmet Soner Gül’ün ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi olduğunu söyleyen Sinanoğlu, “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrenci Derneği üyesiydi. Bu nedenle gözaltına alındı, ağır işkence gördü ve ölümle tehdit edildi” dedi.

Yaman’ın 2 Mayıs 1992 Cumartesi günü evden çıktığını aktaran Sinanoğlu, “4 Mayıs Pazartesi günü ağabeyi Feyyaz Yaman’ı işyeri telefonundan arayan bir kişi ‘Hüsamettin, Soner Gül ile birlikte Fındıkzade’de gözaltına alındı. Hayatlarından endişe ediyoruz. Bir an önce emniyete başvurun’ dedi. Yaman ve Gül aileleri, önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ardından devletin ilgili tüm kurumlarına başvurdu. İnsan Hakları Derneği ve Af Örgütü girişimlerde bulundu. Ancak Hüsamettin ve Soner’in gözaltına alındığı kabul edilmedi” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın Soner Gül’ün 10 Mart 1991 tarihinde Malatya’da yakalanan A.N. isimli şahsın sorgudaki ifadesinde ismi geçtiği için polis tarafından arandığını iddia ettiğini dile getiren Sinanoğlu, girişimlerini sürdüren Yaman ailesinin iki yıl boyunca polis takibinde tutulduğunu söyledi.

Ayhan Çarkın itiraf etmişti

19 Aralık 2011 tarihinde özel harekât polisi Ayhan Çarkın’ın infazlar ve kayıplarla ilgili itirafları yayınlandığını hatırlatan Sinanoğlu, şöyle dedi:

Çarkın, yaptığı itirafların bir bölümünde Hüsamettin Yaman ve Soner Gül’ü gözaltına aldıktan sonra ormanlık bir alanda sorguladıklarını ve infaz ettiklerini açıkladı ve olayı detaylarıyla anlattı. Bu beyanların ardından aile avukatları yeniden suç duyurusu yaparak dosyanın tekrar açılmasını istedi. Ayhan Çarkın’ın ifadeleri üzerine soruşturmanın canlandırılması gerekirken dosya zamanaşımına sürüklendi. Kayıp dosyalarındaki failleri cezasız bırakma ve gerçekleri karartma geleneği devam etti.

“Hüsamettin Yaman ve Soner Gül dosyasındaki cezasızlığı sonlandırmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal görevidir” diyen Sinanoğlu, bunun Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere göre de yasal zorunluluk olduğunu vurguladı.

Sinanoğlu, Yaman ve Gül’ün dosyasında evrensel etik ve hukuk kurallarına uygun bir yargılama faaliyeti başlatmasını talep etti.
Önceki Haber
Polisler tartışmalı genelgeyi gerekçe gösterdi, gazetecinin telefonunu fırlattı
Sonraki Haber
Devlet terbiyesi!