Ana SayfaToplumsal CinsiyetCinsel istismar failine ‘delil yetersizliği’nden beraat

Cinsel istismar failine ‘delil yetersizliği’nden beraat

HABER MERKEZİ – Adana’da kuzeni olan iki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan 17 yaşındaki erkek, ‘delil yetersizliği’ ileri sürülerek beraat ettirildi.

Adana’da 5 ve 11 yaşlarındaki iki kuzenine cinsel istismarda bulunan 17 yaşındaki E.A. isimli erkek hakkında, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamalarıyla açılan davanın yedinci duruşması, Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, sanık, avukatı ile çocukların ailesi ve avukatları katıldı.

Önceki duruşmada iddia makamı esasa dair mütalaasında, çocuklardan biri için “hak düşürücü şikayet süresinin geçtiği”, diğer çocuk için ise “taraflar arasında önceye dayalı anlaşmazlık bulunması”, tanık ifadeleri ve dosya kapsamı gözetildiğinden E.A. hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamalarında “her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle beraat talebinde bulundu.

Çocukların avukatı Sevil Aracı Bek, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi tarafından verilen rapora değindi ve sanığın cezalandırılmasını istedi.

Raporun sonuç bölümünde çocukların ikisi için de ‘Beyanlarına itibar edilmesi engel olabilecek, gerçeği değerlendirme ve algısını bozacak ruhsal bir hastalığının olmadığı, beyanlarına itibar edilebileceği’ ifade edilmiştir. Mağdurların sadece sözle anlattıkları değil, vücut dilleri, günlük yaşamlarına yansımaları, davranışları da cinsel istismara maruz kaldıklarını doğrulamaktadır.

Ardından mahkeme heyeti, istismar faili hakkında ‘delil yetersizliği’ olduğunu ileri sürerek, beraat kararı verdi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Aracı Bek, istismar dosyalarında “şüpheden sanık yararlanır” ilkesinin uygulandığını kaydetti.

Avukat Aracı Bek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) istismar suçlarında derinlemesine soruşturma yürütülmemesi ve sanıkların beraat kararı alması durumunda “hak ihlali” kararı verdiğini hatırlattı.

Mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirten Bek, “Mücadelemizi sürdüreceğiz. Gerekirse biz de AİHM’e taşıyacağız. Verdiğimiz bir mücadelenin sonucu örnek olacaktır. Türkiye’de yargının değişmesi için bir adım olacaktır” dedi.

Çocukların annesi de sanığın cezalandırılması için hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Yeniden alevlenen tartışma: DERİN DEVLET || Karınca'nın Gündemi
Sonraki Haber
Leyla Aydemir davası: AFAD çalışanı Leyla'nın sesini duyup susmuş