Ana SayfaManşetDeniz Naki davasında Türkiye mahkum oldu

Deniz Naki davasında Türkiye mahkum oldu

HABER MERKEZİ – AİHM, Deniz Naki davasında, “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı” ve “adil yargılama hakkı”nın ihlal edildiğine karar vererek Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016 yılında oynanan Bursaspor müsabakası sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Amedspor’un eski oyuncusu Deniz Naki’ye verilen 12 maçlık ceza ve kulübüne verilen 19 bin 500 TL para cezası davasını karara bağlayarak, Türkiye’yi 8 bin 58 euro tazminata mahkum etti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu tarafından Amed Sportif Faaliyetler Kulübü (Amedspor) eski oyuncusu Deniz Naki’ye ve kulübe kesilen cezalara ilişkin AİHM, Naki’nin “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı” ile “adil yargılama hakkının ihlal edildiği” kararına vardı.

Naki’nin avukatları Haldi Soran Mızrak ve Neşet Giresun’un yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, “siyasi ve etkin ayrımcılık hakkının ihlali” iddiasını ise incelemeye almadı.

AİHM Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı” ile “adil yargılama hakkı” ilkesini ihlal ettiğine hükmederek, 6 bin 58 TL maddi, 2 bin TL ise manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Av. Mızrak: Olumlu ama yetersiz

Davanın avukatlarından Haldi Soran Mızrak, kararı olumlu karşıladıklarını ifade ederek, AİHM’in davayı “siyasi ve etkin ayrımcılık hakkının ihlali açısından incelememesini eleştirdi.

Mızrak, “siyasi ve etkin ayrımcılık hakkının ihlali” iddiasının incelenmemesi nedeniyle davayı Büyük Daire’ye taşımayı tartışacaklarını söyledi.

Ne olmuştu?

Türkiye 2’nci Ligi’nde mücadele eden Amedspor, 31 Ocak 2016 tarihinde deplasmanda karşılaştığı Bursaspor’u 2-1 yenerek Türkiye Kupası’nda çeyrek finale yükselmişti.

Oynanan müsabakanın ardından Amedspor oyuncularından Deniz Naki, sosyal medya hesabından şunları yazmıştı:

Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık! Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her bijî Azadî.

Hem Naki’ye hem kulübe ceza

TFF Tahkim Kurulu, bu paylaşımını “ideolojik propaganda ve sportmenliğe aykırı” bularak Deniz Naki’ye 12 resmi müsabakadan men cezası verirken, kulübü Amedspor’a ise 19 bin 500 lira para cezası verdi.

Verilen cezalara itiraz edildi, ancak itirazlar reddedildi. Verilen cezalara karşı iç hukuk yollarından bir sonuç alamayınca avukatlar dosyayı AİHM’e taşıdı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı


 
Önceki Haber
500 gündür kayıp: Gülistan Doku nerede?
Sonraki Haber
EMA: Pfizer/BioNTech aşısı buzdolabında bir ay saklanabilir