Ana SayfaDünyaEMA: Pfizer/BioNTech aşısı buzdolabında bir ay saklanabilir

EMA: Pfizer/BioNTech aşısı buzdolabında bir ay saklanabilir

HABER MERKEZİ – Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını, normal buzdolabı sıcaklıklarında bir ay kadar saklanabileceğini duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının saklama koşullarında değişiklik yapılmasını önerdi.

EMA, daha önce beş güne kadar -80 santigrat derece soğuklukta muhafaza edilen Pfizer/BioNTech aşısının normal buzdolabı sıcaklıklarında (iki ila sekiz santigrat derece arasında) 31 gün kadar saklanabileceğini belirtti.

Koşullarda yapılan değişikliğin Avrupa Birliği (AB) genelinde aşı kampanyalarında lojistik ve planlamada olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

Pfizer/BioNTech aşısı AB’den onayını Aralık 2020’de almış ve yıl başı itibarıyla da uygulanmaya başlanmıştı. Ancak saklama koşulları Pfizer/BioNTech aşısının en büyük dezavantajı olarak gösteriliyordu.

Şubat ayında da ABD, Pfizer/BioNTech aşısının -80 santigrat derece muhafaza edilmesi yerine -15 ila -25 santigrat derece soğuklukta depolanması ve taşınmasını onaylamıştı.


BBCÖnceki Haber
Deniz Naki davasında Türkiye mahkum oldu
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu'ndan Peker açıklaması: Mafya, gücünü sizden aldı