Ana SayfaManşetHDP: Kürtçe Anayasayla korunsun

HDP: Kürtçe Anayasayla korunsun

HABER MERKEZİ – Kürt dil bayramı için yazılı açıklama yapan HDP, “Kürtçenin Anayasayla korunmasını, tanınmasını ve dil faaliyetleri önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı için yazılı açıklama yaptı.

Kürt diline sahip çıkmanın önemine dikkati çekilen açıklamada, “Bu değerli dile sahip çıkmak asli görevimiz ve siyasi mücadelemizin temelidir. Dilimiz özgür olmadığı sürece ne kişiliğimiz ne de düşüncelerimiz ne de varlığımız özgür olur. Kürt dili, kökleri insanlık tarihinin derinliklerine uzanan büyük bir ağaç gibidir” denildi.

‘Engeller kaldırılsın’

Kürtçenin hayatta kalmasını ve gelişmesini kilit bir çizgi, temel siyasi ve stratejik görev olarak gördüklerine dikkat çekilen açıklamada şu vugu yapıldı:

Kürtlerin tarihinde özellikle bu yüz yılın büyük bir bölümünde Kürt dili üzerindeki baskı ve asimilasyon azalmadı. Çünkü iktidarlar, bir toplumu yok etmenin yolunun dillerini yok etmek olduğunu çok iyi bilirler. Bu asimilasyon politikalarına karşı, Kürtçenin Anayasayla korunmasını, tanınmasını, Kürtçenin eğitim dili olmasını ve dil faaliyetlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Kürt Dil Bayramı kutlu olsun.
Önceki Haber
Önce ekonomik kriz sonra don vurdu: Kayısı üreticisi zorda
Sonraki Haber
İsrail, Filistinli sivillerin evini hedef aldı: 8'i çocuk 10 ölü