Ana SayfaGüncelTanrıkulu’ndan Nisan ayı raporu: 275 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

Tanrıkulu’ndan Nisan ayı raporu: 275 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, açıkladığı Nisan ayı raporuna göre, 233 işkence ve kötü muamele olayı yaşandı, 275 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Nisan 2021 Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Nisan ayında 275 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi, 233 kişi de işkence ya da kötü muameleye maruz bırakıldı.

Raporunda, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bildirisine, emekli 104 amiralin imzaladığı Montrö Sözleşmesi’ne, Kod-29 ile işten çıkarılmalara, 29 Nisan’da görülen Kobanê Davası’nda basına yönelik müdahaleye de yer verdi.

Açıklanan rapora göre, Nisan ayı içerisinde 4 kişi cezaevinde yaşamını yitirdi, 4 kuşkulu asker ölümü yaşandı. 16 kadın katledildi ve 249 iş cinayeti yaşandı. 1 kişi kara mayınları ve sahipsiz bomba ve patlayıcılar sonucunda yaşamını yitirdi.

İşkence ve kötü muamele

Rapora göre Nisan ayında 203 işkence olayı yaşandı.

En az 29 kişi gözaltında ya da gözaltı merkezleri dışında güvenlik güçlerinin işkencesine maruz kaldığını basına açıkladı, işkence gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu ve/veya insan hakları örgütlerine başvurdu.

Nisan ayında düzenlenen eylem ve gösterilerde de en az 174 polisin fiziksel şiddetine maruz kaldı.

Düşünce ve ifade özgürlüğü

Rapora göre Nisan ayında 9 gazeteci gözaltına alındı. Birçok haber ajansı ve gazeteye 129 erişim engelleme kararı verildi.  Sosyal medya paylaşımları nedeniyle en az 12 kişi gözaltına alındı, 2 kişi tutuklandı.

Sezgin Tanrıkulu

Tanrıkulu raporunda şuna da dikkat çekti:

Sosyal medya paylaşımlarına ilişkin basın yayın organlarından derlenen bu verilerin gerçek durumu yansıtmaktan çok uzak olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; İçişleri Bakanlığından 6 Nisan günü yapılan açıklamada, Mart Ayında sosyal medya paylaşımları nedeniyle 5.478 kişi hakkında işlem yapıldığı, 261 kişinin gözaltına alındığı, 11 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Örgütlenme özgürlüğü

Nisan ayında parti, belediye, sendika ve derneklerin yüzlerce üye ve yöneticisi gözaltına alındı, 23 kişi tutuklandı. En az 15 belediye eş başkanı milletvekili de hapis/para cezasına mahkum edildi.

Nisan ayında, polisin zor kullanarak müdahale ettiği basın açıklaması, bildiri dağıtma, protesto eylemi gibi en az 32 etkinlik ve eylemde en az 308 kişi gözaltına alındı.

Ay içinde en az- 16 etkinlik, basın açıklaması, toplantı, gösteri, festival, tiyatro ya da film gösterimi valilikler, kaymakamlıklar tarafından engellendi, yasaklandı.

Toplantı ve gösteriler nedeniyle açılan davalarda en az 51 kişi hapis cezasına mahkum edildi, en az 14 kişiye para cezası verildi.
Önceki Haber
Cumartesi Anneleri Aksoy ve Cingöz’ün akıbetini sordu
Sonraki Haber
38 kiloya düşen hasta tutuklu için 'infaz erteleme' çağrısı