Ana SayfaCezaevleri38 kiloya düşen hasta tutuklu için ‘infaz erteleme’ çağrısı

38 kiloya düşen hasta tutuklu için ‘infaz erteleme’ çağrısı

HABER MERKEZİ – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 38 kiloya kadar düşüp mama ile beslenebilen hasta tutuklu İsmail Tamboğa’nın (22) infazının ertelenmesi için çağrı yaptı.

Cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkati çekmeyi sürdüren Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 349’üncü haftasında 22 yaşındaki hasta tutuklu İsmail Tamboğa’nın durumuna dikkat çekti.

Henüz 16 yaşındayken tutuklanıp, 6 yıldır İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Tamboğa’ya dair paylaşılan video mesajda açıklamayı İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen yaptı.

Midesiyle ilgili ciddi sağlık problemleri yaşadığı için yemek yiyemeyip, sürekli kustuğu için aşırı derecede kilo kaybı yaşayan Tamboğa’nın şuan 38 kiloya kadar düştüğünü paylaşan Çevirmen, yine hapishane koşullarından kaynaklı yeterli beslenme imkanı bulamadığından sağlık durumunun daha da kötüleştiğini aktardı.

Mama ile besleniyor

Çevirmen, tedavisinin tam yapılamadığını söylediği Tamboğa’ya dair şu bilgileri verdi:

Daha önce de Adana’da bir yıl tedavi görmüştür. İskenderun’a tekrar getirildiğinde diyet yemeği ve kepekli ekmek verilmediğinden hastalığı nüksetmiş ve tekrar tedavi süreci başlatılmıştır. Henüz endoskopi yapılmadığı için sorun tam olarak çözülemiyor. Yeniden başlatılan tedavi sürecinde Antakya Araştırma Hastanesine götürülüyor. Şu anda 38 kilo, yalnızca mama ile beslenebiliyor. Besinsiz kalmasından kaynaklı olarak dişleri kırık halde ve ağzının içi de paramparça olmuş, aynı zamanda enfeksiyon da kapmıştır. Pandemi gerekçesi ile diş tedavisi yapılmıyor ve dişçiye götürülmüyor. Hastaneye yalnızca midesindeki rahatsızlık için götürülüp getirilmektedir.

‘Cezaevinde tedavi edilemez’

Bu kadar ciddi sağlık sorunları olan ve kesintisiz olarak tedavi edilmesi gereken mahpusun yerinin hapishane olmadığını vurgulayan Çevirmen, ailesinin yanında tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi gereken Tamboğa’nın infazının iyileşinceye kadar ertelenmesinin zorunlu olduğunun altını çizerek, yetkilileri seslendi.
Önceki Haber
Tanrıkulu’ndan Nisan ayı raporu: 275 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi
Sonraki Haber
Arjen Arî Şiir Yarışması'nın sonuçları açıklandı