Ana SayfaDünyaİsrail’de Netanyahu devri kapanıyor: Muhalefet partileri koalisyon için anlaştı

İsrail’de Netanyahu devri kapanıyor: Muhalefet partileri koalisyon için anlaştı

HABER MERKEZİ – İsrail’de muhalefet partileri koalisyon hükümetini kurmakta anlaştı. Son iki yılda dört kez genel seçim yapılan İsrail’de yeni bir hükümet kurulmak üzere.

İsrail’de en uzun süre görevde olan Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu hükümet dışında bırakacak anlaşma sağlandı.

Son iki yılda dört kez genel seçim yapılan ülkede, mart ayındaki son seçimlerde Netanyahu ve partisi Likud en yüksek sandalye sayısına ulaşmış ancak hükümet kuramamıştı.

Hükümetin kurulamamasının ardından muhalefet lideri Yair Lapid’e hükümeti kurmak için çarşamba gecesine kadar 28 gün süre verilmişti.

Sürenin dolmasına kısa bir süre kala, ana koalisyon ortakları, aşırı sağcı Yamina partisi ve merkezdeki Yesh Atid partisi, toplam 8 parti bir araya gelerek koalisyon hükümetini kurma kararı aldıklarını duyurdu.

Yeni hükümetin 14 Haziran’da göreve başlaması bekleniyor. Ancak öncesinde 120 milletvekilli parlamentoda salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

12 yıllık iktidar sona eriyor

Çok partili koalisyon parlamentoda da onaylanırsa, Başbakan Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarı sona ermiş olacak.

Ancak sekiz partili koalisyonun fiilen yürüyüp yürüyemeyeceği konusunda şüpheler bulunuyor. Kaolisyonu oluşturan bileşenler arasındaki farklılıklar büyük.

Kurduğu internet start-up girişimiyle milyoner olan Bennett ulusalcı-muhafazakar siyaseti temsil ediyor, partisi de Yahudi yerleşimcilere yakın olarak biliniyor.

Koalisyon ortakları sol görüşlü Meretz, İşçi Partisi ve Arap Raam partisi ise bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından yana ve İsrail’in son yıllarda izlediği kitlesel yerleşim politikasına karşı çıkıyor.

Siyasi uzmanlar da hakkında yolsuzluk davaları süren Likud Partisi Genel Başkanı Benyamin Netanyahu’nun, iktidar koalisyonunu kırmak ve yeni seçimlerin önünü açmak için mümkün olan her şeyi yapacağı görüşünü dile getiriyor.


DW TürkçeÖnceki Haber
Gazeteci Abdurrahman Gök’ün davası: Gizli tanık beyanları yalan
Sonraki Haber
Bakan Kurum'dan 'deniz salyası' açıklaması