Ana SayfaCezaevleriTeklif Meclis’ten geçti: Tutuklu ve hükümlüler dinlenebilecek

Teklif Meclis’ten geçti: Tutuklu ve hükümlüler dinlenebilecek

HABER MERKEZİ – Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun, tutuklu ve hükümlülerin dinlenebilmesini mümkün kılıyor.

“Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunla Değişiklik Yapılmlasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kanunun geçmesiyle birlikte izleme kurulları, hükümlü ve tutukluların naklinde kullanılan araçlar ile adliye binalarında bekletildikleri veya sağlık kuruluşlarında tedavi gördükleri bölümleri yerinde görebilecek, inceleyebilecek, yönetici ve görevlilerden bilgi alabilecek, hükümlü ve tutukluları dinleyebilecek.

Yabancı hükümlüler hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezalarının infazına karar verilmesi halinde sınır dışı edilme işlemleriyle ilgili olarak, bu hükümlülerin durumları İçişleri Bakanlığı’nca değerlendirilecek.

E-posta imkanı

Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde elektronik yöntemlerle de (e-posta) mektup alıp gönderebilecek.

Kanuna göre önceden bilgilendirilmek suretiyle, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan ve “terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları ile örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlardan” mahkum olan veya tehlikeli halde bulunan ya da dışarı ile iletişiminin kurum güvenliği açısından tehlikeli olabileceği değerlendirilen hükümlülerin yapacakları görüşmeler, “kamu düzeninin korunması ile kişi, toplum ve kurum güvenliğinin sağlanması veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” kurum yönetimi tarafından dinlenebilecek ve elektronik cihazlar da dahil olmak üzere kaydedilebilecek.

Bu kayıtların amacı dışında kullanılmaması ve kanunda açıkça belirtilen haller dışında hiçbir kişi veya kurumla paylaşılmaması öngörülüyor. Kayıtların herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş olmaları halinde en geç bir yıl sonunda silinmesi planlanıyor.

Kritik teklif metinden çıkarıldı

Meclis’ten geçen kanunla, hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor; tutuklu ve hükümlüler bakımından hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri arasında beklenmesi gereken asgari bir aylık süre şartı kaldırılıyor.

Kadın hükümlünün, 15 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması durumunda, cezasının infazının çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar ertelenebilmesine ilişkin madde ise teklif metninden çıkarıldı.
Önceki Haber
FED, faiz oranını sabit tuttu
Sonraki Haber
ABD'de geliştirilen Alzheimer ilacı ilk defa bir insanda denendi