Ana SayfaDünyaİspanya’da bir LGBTİ+ öldürüldü, halk sokağa döküldü

İspanya’da bir LGBTİ+ öldürüldü, halk sokağa döküldü

HABER MERKEZİ – İspanya’da halk, homofobik saldırıda öldürülen Samuel Luiz için sokaklara döküldü.

24 Yaşındaki hemşire yardımcısı olan LGBTİ+ Samuel Luiz, Cumartesi günü erken saatlerde İspanya’nın A Coruna kasabasındaki bir gece kulübünün yakınlarında bir grup tarafından saldırıya uğradı.

Darp edilen Luiz kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Saldıranların, Luiz’e karşı homofobik ve aşağılayıcı sözler söylediği belirtiliyor. Bu nedenle saldırının bir nefret suçu olabileceği üzerinde duruluyor.

Reuters’in haberine göre İspanya’da halk, yapılan homofobik saldırı ile ilgili öfkelerini ifade etmek için Pazartesi akşamı İspanya’nın en büyük şehirlerinde sokaklara döküldü.

Kalabalıklar Madrid ve Barcelona’da meydanları doldurdu.

Polis, eylemcilere coplarla müdahale etti.

Sol görüşlü Podemos partisi Twitter’da, “Samuel’in A Coruna’daki yaşamına son veren LGBTİ+ fobik saldırıya verilen yanıt çok büyük” dedi.

A Coruna’nın bulunduğu bölgedeki yerel hükümet temsilcisi Jose Minones, polisin ne olduğunu çözmek ve failleri yargıya teslim etmek için çalıştığını söyledi.

Minones ayrıca cinayetin homofobiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını da öğreneceklerini söyledi.

İspanya’daki nefret suçları

İçişleri Bakanlığı verilerine göre İspanya’da 2019’da cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğiyle ilgili 278 nefret suçu rapor edildi.

Tabloda bir önceki yıla göre yüzde 8,6 artış olduğunu gösterilirken, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, nefret suçlarının yalnızca küçük bir bölümünün polise bildirildiği konusunda uyarıyor.
Önceki Haber
Brezilya’dan görünen Türkiye: Gücü bu canavardan almalıyız
Sonraki Haber
Bakan duyurdu: Okullar 6 Eylül'de açılıyor