Ana SayfaGüncelKonya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Yedi kişi katledildi

Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Yedi kişi katledildi

HABER MERKEZİ – Konya’da daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Kürt aileye, ikinci kez saldıran kişiler, yedi kişiyi katledip, evi ateşe verdi.

Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Kürt aileye ikinci kez ırkçı saldırı gerçekleşti.

12 Mayıs’ta 60 kişilik ırkçı bir grubun saldırısına uğrayan Dedeoğulları ailesine yönelik ikinci ırkçı saldırı bugün yaşandı.

Saldırıda Dedeoğulları ailesinden üçü kadın yedi kişi katledildi.

Saldırının ardından evin de ateşe verildiği ve olay yerine gelen itfaiye tarafından söndürüldüğü belirtildi.

Yeni Özgür Politika tarafından saldırı sonrasına dair paylaşılan görüntüler:

Saldırıda yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Yaşar Dedeoğulları, Barış Dedeoğulları, Serpil Dedeoğulları, Serap Dedeoğulları, İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları, Sibel Dedeoğulları.

‘Cezasızlıktan cesaret aldılar’

Artı TV’ye bağlanarak, katliama ilişkin konuşan ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, “Aile ilk olarak 12 Mayıs’ta 50-60 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştı. 7 kişi tutuklanmıştı. Ancak her hafta birer -ikişer kişi serbest bırakıldı. Yeni tutuklamalar talep ederken herkes serbest bırakıldı. Cezasızlıktan cesaret aldılar. 3 saat önce aile yanımdaydı, soruşturmayla ilgili bilgi vermiştim. Kimliği belirsiz kişiler deniliyor ama bu önceki saldırıdan bağımsız değil” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan aile, 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğramıştı.

Yedi kişilik Karslı Dedeoğulları ailesi “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” ifadeleriyle bıçak, taş ve sopalarla saldırıya uğramıştı. Saldırıya ilişkin tutuklanan beş kişi ise “delil yetersizliği” gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

Saldırı sonucu aile bireylerinden Metin Dedeoğulları, beyin kanaması geçirmiş, diğer aile üyeleri ise ağır yaralanmıştı.

Saldırıdan iki gün sonra gözaltına alınan 10 kişinde altısı tutuklanmıştı.

Haziran ayında yapılan tutukluluk incelemesinde Ayşe Keleş ve Şerife Çalık, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Olayla ilgili açılan dava kapsamında dört tutuklu kalmıştı.


Konya’da Kürt aileye ırkçı saldırı: Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız

Kürt aileye saldıranlara tahliye ve koruma
Önceki Haber
Bakan Pakdemirli: 81 yangının 70'i kontrol altına alındı
Sonraki Haber
Konya'daki katliamın ardından HDP 'acil koduyla' toplanıyor