Ana SayfaGüncelHükümet sessiz, CHP soruyor: MİT’in dört daire başkanını PKK rehin aldı; hangi operasyondaydılar?

Hükümet sessiz, CHP soruyor: MİT’in dört daire başkanını PKK rehin aldı; hangi operasyondaydılar?

HABER MERKEZİ – PKK’nin Ağustos ayında “Üst düzey MİT elemanları elimizde” açıklamasıyla ilgili hükümet sessizliğini korurken, konuyu Meclis gündemine getiren CHP Milletvekili Tuncay Özkan, “MİT mensubu dört daire başkanının PKK tarafından rehin alındığını” açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM Güvenlik-İstihbarat Komisyonu üyesi Tuncay Özkan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu dört daire başkanının PKK tarafından rehin alındığını söyledi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın aktardığına göre CHP’li vekil, Meclis’teki MİT’in 2018 bütçesi görüşmelerinde konuyu gündeme getirdi ve şunları söyledi:

Abdullah Öcalan’ı getiren MİT, 16 yıl sonra dört daire başkanını terör örgütüne kaptırdı. Bunlar nasıl ele geçirildi. MİT hangi amaçla, hangi operasyona girdi? Öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışı yaptı da bu durumdadır. Takas yetkisi neden verildi? PKK’nın elinde olan daire başkanları için mi? Bu konu susularak örtbas edilecek bir konu değildir.

Ne olmuştu?

PKK Ağustos ayında bazı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarının ‘elinde olduğunu’ duyurmuş, PKK yöneticisi Mustafa Karasu da “2 üst düzey MİT’çi, 2 bölge sorumlusu dahil 20 kişi elimizde” açıklamasında bulunmuştu.

Yapılan açıklamalarda, “MİT elemanlarının Irak Kürdistan Bölgesi’nde yakalandığı” öne sürülmüştü.

Bu açıklamalara karşın hükümet uzun süre sessizliğini korurken, yalnızca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Eylül ayında ilk kez konuyla ilgili konuşmuştu.

Al-Monitor’ün konuyla ilgili sorusuna yanıt veren Çavuşoğlu, MİT görevlilerinin alıkonulmasını yalanlamamıştı.

Çavuşoğlu, “Bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok” demişti.


PKK’den “2 üst düzey MİT’çi dahil 20 kişi elimizde” iddiası, Türkiye sessiz

PKK’nin ‘elimizde’ dediği MİT’çilerle ilgili ilk resmi açıklama