Ana SayfaCezaevleriAçlık grevleri devam ediyor: 15 tutuklu ‘ölüm orucu’na başladı

Açlık grevleri devam ediyor: 15 tutuklu ‘ölüm orucu’na başladı

HABER MERKEZİ – Dört ayrı cezaevinde bulunan 15 tutuklu, 136 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemini bugünden itibaren “ölüm orucu”na dönüştürüyor. Leyla Güven’in eylemi de bugün 174’üncü gününde. Hükümetin talepler karşısındaki tutumu ise olumsuz.

DTK Eş Bakanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebi ile 174 gündür açlık grevinde.

Güven’le aynı taleple yurt dışında ve cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri de sürüyor.

Diğer yandan dört farklı cezaevinde bulunan 15 tutuklu, 136 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemini bugünden itibaren “ölüm orucu”na dönüştürüyor. Bu kararı alan siyasi tutukluların da talebi aynı.

Açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştüren 15 tutuklunun tutuldukları cezaevleri ile isimleri şöyle:

  • Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Nesrin Akgül, Şükran Aydın, Zozan Çiçek
  • Gebze Kadın Kapalı Cezaevi: Ardıl Çeşme, Aslı Doğan
  • Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi: Ahmet Anığı, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, İhsan Bulut, Erol Çelik
  • Diyarbakır D Tipi Cezaevi: Engin Akhan, Enver Durmaz, Ahmet Topkaya, A. Haluk Kaplan, Ferhat Turgay

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre tutuklular adına yapılan açıklamada, binlerce insanın cezevlerinde açlık grevi eyleminde olmasına rağmen Adalet Bakanı’nın bir açıklama yapmamasının ‘adaleti sarstığı’, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un HDP Milletvekili olan Güven ile bir temas kurmamasının da ‘milletin iradesini ve milleti tanımadığı’ manasına geldiği kaydedildi.

Açıklamada eylemler karşısındaki sessizliğe tepki gösterilirken, direniş vurgusu yapıldı ve şu ifade kullanıldı: “Direnişimizi zaferle taçlandıracağız ve mutlaka kazanacağız.”

Eylemciler ne istiyor?

Fotoğraf: Equal Times

Güven, cezaevlerindeki tutuklular ve dünyanın farklı yerlerindeki eylemciler, İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılmasını talep ediyor.

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları, 11 Eylül 2016’dan beri de ailesiyle ne yüz yüze ne de telefon yoluyla görüştürülen Öcalan’ı, 12 Ocak’ta kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret ettiği bildirilmişti.

Görüşme açlık grevleri sürerken gerçekleşmişti. Ancak tahliye edilen Güven ve diğer tutuklular “tecrit kaldırılsın” talebi ile başlattıkları eylemi “tecrit durumunun sürdüğü” gerekçesiyle devam ettiriyor.

Açlık grevcileri Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşmesini talep ediyor.

Hem Güven hem diğer birçok eylemcinin sağlık durumu kritik eşiği aşmış durumda.

Cezaevlerinden bugüne dek yedi ölüm haberi geldi.

17 Mart’ta Zülküf Gezen Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 23 Mart’ta Ayten Beçet Gebze Cezaevi’nde, 24 Mart’ta Zehra Sağlam Oltu T Tipi Kapalı Cezaevin’de, 25 Mart’ta Medya Çınar Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 1 Nisan’da Yonca Akici Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 2 Nisan’da Siraç Yüksek Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, son olarak 5 Nisan’da Mahsum Pamay da Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşamını sonlandırdı.

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri alıkonularak polis ve jandarma ablukasında defnedilirken, kitlesel ziyaretler her defasında engellendi.

Hükümetin çağrılara yanıtı olumsuz

Aylardır süren açlık grevleri karşısında hükümet sessizliğini korurken, 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP Milletvekili Tayip Temel’in çağrısına Meclis Başkanı Mustafa Şentop ilk kez karşılık vermişti.

Temel, Meclis Başkanı’na “Güven’i evinde ziyaret edip talebini dinlemeli” sözleriyle çağrı yapmıştı.

Bir TV programına katılan Şentop ise bu çağrıya “Sayın Güven’in açlık grevi kendi kişisel durumu ya da cezaevi şartlarıyla ilgili değil. Bu ziyaret konusunu doğru bulmayacağımı ifade edeyim” yanıtını vermişti.


Açlık grevleri: Cezaevlerindeki eylem ‘ölüm orucuna’ dönüştürülüyor