Ana SayfaGüncelMüsebbibi kayyum: Ancak 16 yılda ödenebilecek borç var, belediye işlemez halde

Müsebbibi kayyum: Ancak 16 yılda ödenebilecek borç var, belediye işlemez halde

HABER MERKEZİ – Yüksekova Belediyesi’ne atanan kayyumun çektiği krediler nedeniyle belediye işlemez halde. Krediler nedeniyle İller Bankası’ndan gelen tüm gelirlere el konulurken, 301 belediye çalışanına 3 aydır maaş ödenemiyor. Belediye Eşbaşkanı Sarı, “Faizleriyle birlikte bu borç ancak 16,5 yılda ödenebilir” diyor ve ekliyor: “Yüksekova’yı cezalandırmaya yönelik bir borç.”

HDP’nin 31 Mart seçimlerinden zaferle çıkarak kayyumdan geri aldığı Yüksekova Belediyesi borç batağından işlemez halde.

Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’ın haberine göre bütün gelirleri, araç ve taşınmazları ipotek altında olan belediye, çalışanlara 3 aydır maaş ödeyemiyor.

Kayyum tarafından alınan krediler nedeniyle her ay İller Bankası tarafından belediyeye gönderilmesi gereken paranın tamamı da borç karşılığı kesiliyor.

“Seçildiğimiz gün itibariyle belediyenin tüm gelirlerine el konuldu. Kayyumdan belediyeyi, 14 Nisan’da mazbatayı gecikmeli alarak devraldık. 15’inde hesaplara el konuldu. Doğal olarak bu durumu anlamak üzere ilgili kurum amirleriyle görüştük.
“Özellikle Halk Bankası’ndan alınmış krediler, kanalizasyon teminatlı, içme suyu teminatlı ve diğer alt yapı mevzularıyla teminatlı alınmış kredilerin toplam miktarı karşımıza 608 milyon TL borç olarak çıktı. Yine belediyenin kendi borçları, SGK, esnaf borcu ise 72 milyon TL’dir. Belediyenin toplamda 680 milyon gibi bir borcu bulunmaktadır.
“Kayyum iki belediye personelinin imzasını alarak meclisten karar geçmiş gibi bir yazı hazırlamış. Kayyumun aldığı kararda; ‘Öz kaynaklar yetmezse belediyenin araç-gereç ve iller bankasından gelen hissenin tamamına el konulabilir’ hükmü yer alıyor.
“Doğal olarak da İller Bankası belediyemize gelen ve kamu yararına kullanılacak hissenin tamamına el konuluyor. Aslında yüzde 40’ına el konulabilir. Diğer yüzde 60’ının hem personel maaşlarına hem de diğer hizmetlerin aksamamasına yönelik kesilmemesi gerekiyor. Ama kayyumun bu şekilde vermiş olduğu bir taahhüt var. Mazot bulmakta bile zorlanıyoruz. Akaryakıt ve petrol aldığımız firma da bizi icraya verdi.”

Bu sözlerle olan biteni anlatıyor HDP’li Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı.

Meclis’te HDP grubuyla birlikte mevcut duruma ilişkin diplomatik arayışlara girdiklerini ancak bu girişimlerin de sonuçsuz kaldığını aktarıyor.

Yaşanan duruma ilişkin yürütmeyi durdurma kararı için hukuki yollara başvurduklarını aktaran Sarı, “Kayyumun aldığı kararın tamamının iptaline ilişkin başvuruda bulunduk. Mevcut borçlardan dolayı 3 aydır 301 işçiye maaş veremiyoruz. Mahkemenin mutlaka yürütmeyi durdurması gerekiyor” diyor.

Yaptıkları tespitlere göre Yüksekova Belediyesi’nin faizleriyle birlikte bu borcu ancak 16,5 yılda ödeyebileceğini aktaran Sarı, tebliğ edilen borcu ise ‘tamamen politik bir borç’ olarak nitelendiriyor.

“Yüksekova’yı cezalandırmaya yönelik bir borçtur. Yüksekova’nın belediyesi sadece HDP seçmeni değil, AKP ve diğer seçmenin de bir bütün olarak cezalandırılması anlamına gelmektedir.
“Burada tamamen işlenen ya da kurgulanan şey; Yüksekova’yı dize getirmek. Bu anlamda da bu ekonomik kıskacı, bu politik durumla ders verip halkı düşürmek için yapılan bir plandır. Bu bir kurgudur, bu kurgunun sonuçları da böyledir.
“Bu yapılan işgüzarlıktır. Bu siyasi kılıfa bürünenler de tamamen kamu yararını ve buradaki halkı hiçe sayarak yapmışlardır.”

Sarı’nın son olarak aktardığına göre kayyum tarafından su ve kanalizasyona harcanması için kredi de alınmış. Ancak yine de çalışmalar tamamlanmamış.

Previous post
Nijerya'da silahlı saldırı: 35 ölü
Next post
İzmir Edebiyat Festivali yönetimine "tek dil" kınaması