Ana SayfaGüncelSavcılıktan Mardin kayyumuna yolsuzluk soruşturması

Savcılıktan Mardin kayyumuna yolsuzluk soruşturması

HABER MERKEZİ – Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ait milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddia edilen önceki kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatılıp, fezleke hazırlandı. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin Mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor.

Bu arada, müfettişlerin dönemin kayyumu Mustafa Yaman hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Vali Mustafa Yaman ilk olarak 17 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla HDP’li Ahmet Türk ile Februniye Akyol’un yerine kayyum olarak atanmış, HDP’nin seçimleri kazanmasının ardından koltuğu bırakmıştı.

Ancak 19 Ağustos 2019’da Ahmet Türk ve Figen Altundağ’ın yerine bir kez daha kayyum atanmıştı. 

Dosyası ayrıldı

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, belediyede ayyuka çıkan usulsüzlük ve yolsuzlukların ardından müfettişlerin yaptığı incelemeler sonucunda Yaman’a “Denetim görevini ihlal etme” suçlaması yöneltildi.

Yaman hakkındaki soruşturmanın yeğeni Yunus Emre Akça ile dönemin Kent A.Ş. Genel Müdürü Memet Bulut, belediye bürokratları ve iş insanlarının olduğu 14 kişi hakkında açılan dava soruşturması kapsamında başlatıldığı, ancak Vali olmasından kaynaklı dosyasının ayrıldığı ileri sürüldü.

Yaman’ın dosyasını 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un ilgili maddesi kapsamında ayıran savcılık, hazırladığı dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Bir buçuk milyonluk kamu zararı

Soruşturma kapsamında kayyum Mustafa Yaman, Kamor Millet Bahçesi projesi ile alakası olmamasına rağmen Sedir Çam Ormancılık Gıda Nakliyat Turizm LTD. ŞTİ.’ye yapılmayan işin yapılmış gibi gösterilip, sahte faturalar ile 1 milyon 471 bin 897 TL ödenmesindeki denetim görevini ihlal etmek ile suçlandı.

Yaman hakkında hazırlanan fezlekeyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderen savcılığın bir sonraki adım olarak İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep etmesi gerekiyor.

Ancak şu ana kadar bu yönde bir adım atılıp atılmadığı bilinmiyor.

10 Haziran 2020’de merkeze çekilen Yaman’ın, İçişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında Mülkiye Başmüfettişliği görevini halen sürdürdüğü görülüyor.

Rüşvet parası ile makam aracı 

Soruşturma kapsamında yargılanan diğer bürokratlar, tüm talimatları dönemin kayyumu Mustafa Yaman’dan aldıklarını belirtirken, sanıklar arasında bulunan iş insanlarından Şerif Acar, rüşvet verdiğini kabul etmişti.

Farklı zamanlarda Yaman’a yakın isimlere toplamda 3 milyon 600 bin TL rüşvet verdiğini söyleyen Acar, Yaman’ın bindiği arabanın da rüşvet parası ile alındığını söylemişti.

Acar, şu ifadeyi vermişti:

Ben de cebir ve tehdit altında bulunduğum için ihalemin iptal olmaması için Adnan Yüksel’e toplamda 2 milyon 300 bin TL’ye yakın para verdim. Parayı Akü Mesken şirketim adına olan Halk Bankası’ndaki çeklerden verdim. Para ile bildiğim kadarıyla 2018 yılında Vali Mustafa Yaman’ın kullandığı 2018 model Audi A6 ve 2 adet 2018 model Passat araç alındı. Diğer araçları bildiğim kadarıyla bir tanesi Adnan Yüksel’de, diğeri de Abdullah Yiğit’te.

Hiçbir iş yapmadan 30 milyon kazandılar  

Yine dönemin Kent AŞ. Genel Müdürü Mehmet Bulut da yargılandıkları davada savunma yaparken, tüm talimatları Yaman’dan aldıklarını ifade etmişti.

Kızıltepe İçme Suyu ve Alt Yapı Projesinin Elazığlı iş insanı Adnan Yüksel’in sahibi olduğu firmaya 45 milyon TL bedelle verildiğini, Yüksel’in de 15 milyon TL bedelle işi başka firmaya devrettiğini anlatan Bulut, firmanın tek seferde 30 milyon TL kazandığını söylemişti.

Bulut, ihalenin bu firmaya doğrudan Mustafa Yaman’ın talimatları doğrultusunda verildiğini mahkeme salonunda ifade etmişti.

Adı ‘Çerezci Kayyum’ oldu 

Vali Mustafa Yaman’ın İçişleri Bakanlığı tarafından ilk kez 17 Kasım 2016’da kayyum olarak atanması ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlüklerle anılmaya başlandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken kasasında 53 milyon TL bulunan Büyükşehir Belediyesi, iştiraki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) ile birlikte Yaman’ın görevde olduğu 29 aylık süreçte 1 milyar 26 milyon TL borçlandırıldı.

Bu dönemde yapılan tüm ihaleler “davet” yöntemi ile “pazarlık” usulünde gerçekleştirildi.

Yaptığı kuruyemiş harcamaları ile ismi “çerezci kayyuma” çıkan Yaman, görevde bulunduğu dönemde yapılan ihalelerin hemen hemen hepsinde usulsüzlükler yapıldığı zamanla ortaya çıkmasına rağmen 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyum olarak atandı, usulsüz işlemlerin devam ettiği belediyenin borcu 1 milyar 180 milyon TL’ye çıktı.

Borç batağının adı ‘yatırım’ oldu

Yaman, yine görevden alınmasından çok kısa bir süre önce belediyeye ait 30 taşınmazı satılığa çıkarmasından ötürü “Mardin’i satılığa çıkardı” eleştirilerine maruz kaldı.

Buna ilişkin tepkiler ile Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) itirazı üzerine 30 taşınmazın satışı durduruldu.

İçişleri Bakanlığı ise Yaman’ın görevde bulunduğu dönemde belediyenin içerisine sokulduğu borç batağını “yatırım” diye savundu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Nijerya'da okula silahlı saldırı: 317 kız çocuğu kaçırıldı
Sonraki Haber
Hasta tutuklular Faik Güneş ve Mehmet Emin Oğur'un tahliyeleri yapılmıyor