Ana SayfaGüncelGülmen ve Özakça’ya destek eyleminde kolu kırılmıştı: Gülsüm Elvan’a dava açıldı

Gülmen ve Özakça’ya destek eyleminde kolu kırılmıştı: Gülsüm Elvan’a dava açıldı

HABER MERKEZİ – Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için İstanbul Kadıköy’de yapılan eylem nedeniyle 16 kişiye dava açıldı. Hakkında dava açılanlar arasında, eylemde kolu kırılan Gülsüm Elvan da var.

272 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İstanbul Kadıköy’de 11 Ağustos’ta yapılan destek yürüyüşüne müdahale eden polis, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablası Özge Elvan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı.

Gülsüm Elvan’ın gözaltına alındığı sırada kolu iki yerden kırılmıştı.

Suç duyurusunda bulunulmasına rağmen Gülsüm Elvan’ın kolunu kıran polisler hakkında henüz bir işlem yapılmazken, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın eyleme katılan 16 kişiye dava açtığı öğrenildi.

Savcının hazırladığı iddianamede, eylemcilerin Kadıköy Süreyya Operası önünde “Açlık grevi 156. gününde işimizi geri istiyoruz. Nuriye ve Semih için Dayanışma” yazılı pankart açtıkları, izinsiz gösteri yürüyüşü düzenledikleri ve polisin ihtarına karşın dağılmadıkları öne sürüldü.

İddianamede, Gezi direnişinde polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile ablası Özge Elvan da sanık olarak yer alıyor.

Gülsüm Elvan: Sonuna kadar gideceğim

Cumhuriyet gazetesine konuşan Gülsüm Elvan, “Adalet olmayan ülkede adalet yaratmaya çalışıyoruz, yine çalışmaya devam edeceğiz. Berkin’in getiremediği ekmeği onlar getirecek” dedi.

Gülsüm Elvan, açılan davanın kendisini yıldıramayacağını belirterek, “Asla adaletin peşini bırakmayacağım. Nerede hak, hukuk, adalet varsa ben oradayım. Sonuna kadar gideceğim. İnanıyorum biz bir olunca adaleti sağlayacağız. Fakat, Özge için biraz tedirginim. Yavrum vurulmadan önce onu da emniyete çağırmışlardı. Berkin’imi önce teşhir ettiler sonra vurdular. Ben böyle düşünüyorum. Çocuklarıma zarar gelmemesi için elimden geleni yapacağım” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yargıtay'ın kararı: AKP-Cemaat yakınlığı kaçınılmaz hata, yanılgı içindekiler cezalandırılamaz
Sonraki Haber
Deniz Baykal tedavi için Almanya’ya götürüldü