Ana SayfaGüncelDemirtaş: HDP’siz hiç kimsenin zaferi mümkün değil

Demirtaş: HDP’siz hiç kimsenin zaferi mümkün değil

HABER MERKEZİ – Hapisteki Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Almanya basınına verdiği mülakatta, 24 Haziran’daki seçimler için “HDP’siz hiç kimsenin zaferi mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden Almanya kamu yayıncılık kuruluşu WDR’in sorularını yanıtladı.

DW Türkçe’nin haberine göre, cezaevinde kampanya yürütme imkanlarının yok denecek kadar az olduğunu belirten Demirtaş, “Bu müthiş adaletsiz ve eşitsizlik durumu nedeniyle daha çok da seçmenlerim adına üzgünüm. Ama kişisel olarak moralli ve güçlüyüm” dedi.

Demirtaş, “Mevcut durumda HDP’siz muhalefet ittifakının Erdoğan karşısında zaferi mümkün mü?” şeklindeki soruyu ise “HDP’siz hiç kimsenin zaferi mümkün değil. Anketler de, meydanlar da bunu gösteriyor” şeklinde yanıtladı.

“Evladını yitirmiş Türk ve Kürt anneyi buluşturacağım”

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması durumunda “daha katılımcı, çoğulcu bir demokrasi için çabalayacağını, yeni bir anayasa ile birlikte demokratik parlamenter sisteme, özgürlükçü bir yönetim anlayışına geçiş yapacaklarını” belirten Demirtaş, devamla şu sözleri kaydetti:

“OHAL’i kaldırıp AB sürecinde müzakerelere yeniden başlayacağız. Dış politikada daha barışçıl bir pozisyon alıp, içeride de Kürt sorununu barışçıl yolla çözeceğiz. Bütün bunlar ekonomiye de nefes aldıracak. Enflasyonu, işsizliği, cari açığı düşürecek şekilde yerli üretime dayalı bir kalkınma modelini hayata geçirebileceğiz.”

Demirtaş, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda  ilk icraatının ne olacağı şeklindeki soruyu ise, “Çatışmalarda evladını yitirmiş bir Türk anne ile bir Kürt anneyi buluşturup, ikisinin de ellerinden öpüp barışı sağlayabilmem için desteklerini ve dualarını isteyeceğim” diye yanıtladı.

Previous post
Demirtaş'a kendi röportajı da ‘sakıncalı’
Next post
Burası Cizre: Binler sokaktaydı, “Direne direne kazanacağız” dedi