Ana SayfaPolitikaKadınlar Leyla Güven’in eylemini selamladı: Tecridi kadınlarla yıkacağız

Kadınlar Leyla Güven’in eylemini selamladı: Tecridi kadınlarla yıkacağız

HABER MERKEZİ – Partisinin Kadın Meclisi toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, açlık grevindeki Leyla Güven’in eylemini sahiplendiklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ve yerel seçimler gündemiyle bir araya geldi.

Ankara’da partinin Genel Merkezi’nde yapılan toplantı salonuna, “Leyla Güven haklıdır, tecrit kaldırılmalıdır” yazılı pankart asıldı. Kadın Meclisi üyeleri ise Güven’in fotoğraflarını taşıdı.

Toplantının açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı.

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Buldan, yerel seçimler öncesi kadınların bir araya gelmesinin önemine vurgu yaptı. Buldan, cezaevlerinde tutuklu bulunun kadın siyasetçileri selamladı.

Buldan, hiç kimseyle görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 Kasım’da açlık grevine giren tutuklu Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemini sahiplendiklerini belirtti.

“Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven, Sayın Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için bedenini açlığa yatırdı.

“Bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi veren Sayın Öcalan’a dönük tecrit içinde tecridin yaşatıldığı bir süreçten geçiyoruz. Ailesi, avukatları ve siyasi heyetlerle görüştürülmediği, rehine olarak tutulduğu bu dönemde, Leyla Güven’in büyük bir inanç ve direnişle başlattığı bu eylemi selamlıyoruz.

“Bundan sonra daha çok, daha güçlü bir şekilde bütün eylem ve etkinliklerimizde tecride karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Çünkü tecrit, aynı zamanda kadın özgürlüğüne yönelik bir tecrittir. Bizler tecridi kadınlarla yıkacağız.”

AKP hükümetinin 16 yıllık iktidarı boyunca kadın kazanımlarına dönük saldırıları olduğunu vurgulayan Buldan, “Çünkü kadınlardan korkuyorlar. Kadının siyasetinden, direniş kararlılığından kokuyorlar. Tek adam erkek rejimi çok iyi biliyor ki onları durduracak tek güç kadınlardır” dedi.

Bu yüzden kadın kurumlarının kayyumlar tarafından kapatıldığını ve eşbaşkanlık sisteminin yok sayıldığını belirten Buldan, “kadınların tek adam rejimine karşı bir araya gelmesi açısından seçimlerin bir vesile olduğunu” söyledi.

“Önümüzde 31 Mart yerel seçimleri var. Güçlü kadın katılımı ve güçlü kadın aday sayısıyla seçimlere hazırlanıyoruz. Kimse bunu rutin bir seçim olarak ele almasın. Kadınların, yerelden iktidara yürüyeceği bir seçim olacaktır. Kadın ittifakı, kadın iradesini sandıklardan zaferle çıkaracak.”

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere atanan kayyumların icraatlarına da değinen Buldan, “Söz veriyoruz, kayyumlar kadınların eliyle gidecek ve o koltuklara kadınlar oturacak” dedi.

Buldan, son olarak kadınlara şu çağrıyı yaptı:

“Bizler erkek ittifakına karşı, kadın ittifakıyız. El ele, omuz omuza güç birliğiyle HDP çatısı altında yerel seçimlerde tüm kadınlar aday olsun. HDP çatısı altında siyaset yapmaya, kadınların gücünü bir kez daha ortaya koymaya çağırıyoruz. Başvuru tarihi belirlendikten sonra kadınları; belediye eşbaşkanlıkları, meclis üyelikleri, muhtarlıklar da olmak üzere tüm karar mekanizmalarında olmaya davet ediyoruz. Birlikte kazanacağız, birlikte başaracağız. Kadın arkadaşlarımızı özgürlüklerine birlikte kavuşturacağız, tecridi birlikte yıkacağız.”


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul Maratonu koşuldu
Sonraki Haber
Erdoğan ve Trump, Paris'te Kaşıkçı cinayetini görüştü