Ana SayfaDünyaKarşılıklı hava saldırıları: İsrail ve Filistin’de en az beş kişi hayatını kaybetti

Karşılıklı hava saldırıları: İsrail ve Filistin’de en az beş kişi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – İsrail’in Gazze Şeridi’ni hedef alması sonrası düzenlenen karşılıklı saldırılar sonucu en az dört Filistinli ve bir İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde düzenlediği saldırı sonucu yedi Filistinli’nin hayatını kaybetmesinin ardından Hamas ve İsrail karşılıklı saldırılar düzenledi.

Al Jazeera’nin haberine göre Hamas’ın roketli saldırılarında İsrailli bir askerin ağır yaralandığı, bir sivilin hayatını kaybettiği belirtilirken, İsrail’in hava saldırısı sonucu en az dört Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail’in saldırılarında ayrıca El Aksa televizyon kanalı dahil onlarca yerin hedef alındığı kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bölgede çatışmaların artması üzerine güvenlik kabinesini acilen topladı.

BM’den çağrı, ABD’den İsrail’e destek

BBC Türkçe’nin haberine göre saldırılar üzerine Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tarafların bir an önce geri çekilmesi çağrısında bulundu.

ABD Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsrail’in yanında olduklarını kaydetti.

“Bu saldırılara karşı kendisini savunan İsrail’in yanındayız. Bu şiddet olayları, Gazze halkına gerçekte hiçbir yardım sağlamaz.”

Öte yandan BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte tırmanan şiddet olayları çok tehlikeli” ifadelerini kullandı ve füze saldırılarının durması çağrısında bulundu.

BBC Orta Doğu Muhabiri Tom Bateman, Mısır ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan müzakerelerde ilerleme sağlanmışken İsrail özel kuvvetlerinin Gazze’nin içinden bir operasyon düzenlemesinin çok az görülen bir durum olduğunu söylüyor.
Önceki Haber
Burası Silopi: 4 gündür elektrik kesik, 2 bini aşkın kişi susuz
Sonraki Haber
Marmara'da sıcaklık düşecek