Ana SayfaGüncel‘Ankara JİTEM Davası’: Talepler redddildi, duruşma ertelendi

‘Ankara JİTEM Davası’: Talepler redddildi, duruşma ertelendi

HABER MERKEZİ – Ankara Barosu Toplumsal Davalar Merkezi’nin “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davaya katılım talebi reddedildi, duruşma 10 Mayıs’a ertelendi.

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 19’uncu duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Müşteki avukatlarından Yusuf Alataş, Levent Kanat, Nilay Nayman, Sertaç Kamil Ekinci ve Ankara Barosu Toplumsal Davalar Merkezi avukatlarından Doğan Erkan’ın yanı sıra sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada sanık Alper Tekdemir’in maktul Abdülmecid Baskın’ın öldürülmesi ile ilgili olarak SEGBİS yolu ile savunması alındı.

Suçlamaları reddeden Tekdemir, olay tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü Genel Hizmetler kadrosunda görevli olduğunu, 1994’ten sonra İbrahim Şahin’in korumalığını nöbetleşe olarak yaptığını ileri sürdü.

Duruşmada ayrıca gizli tanık ifadeleri tekrar okundu, müşteki avukatlarından Yusuf Alataş, “Tanıkların bu beyanlarını biliyoruz, dinlenmelerini talep ediyoruz” dedi.

Davanın kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Alataş, “Geriye dönüşü olmayacak kararlar alınmasın” diye de ekledi.

Diğer yandan avukatlar, tanıklar Tansu Çiller, Özer Çiller ve Mesut Yılmaz’ın önceki karardan dönülerek dinlenmesini talep etti.

Ardından davaya müdahil olma talebinde bulunan Ankara Barosu Toplumsal Davalar Merkezi’nden avukat Doğan Erkan, “Hukukun üstünlüğü ve insan haklarını korumak ilkesine dayanarak bu davanın bütün ülkeyi ilgilendirdiği için katılma talebinde bulunuyoruz. Ayrıca öldürülenlerden ikisi Ankara Barosuna kayıtlı avukatlardır” dedi.

Talepler reddedildi, duruşma ertelendi

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti maktul yakınlarının dinlenmesiyle ilgili yazılan talimat cevabının beklenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, gizli tanık “Ayışığı” ve “Poyraz”ın ifadeleri dinlenmelerine yer olmadığına ve tanıklardan Tansu Çiller, Özer Çiller ve Mesut Yılmaz’ın mahkeme tarafından önceden verilen karara dayanarak dinlenmelerine yer olmadığına hükmetti.

Ankara Barosu Toplumsal Davalar Merkezi avukatlarının davaya katılım talepleri de reddedildi.

Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 10 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Dava hakkında

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı.

20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.

Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandığı dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.


Bu haber Mezopotamya Ajansı ve Faili Belli’den derlenmiştir. Bu davaya ilişkin daha fazla detaya ve iddianameye Faili Belli’nin Dava Sayfasından ulaşabilirsiniz.
Previous post
Jim Jarmusch'tan yeni film: “The Dead Don’t Die”
Next post
Yedinci ölüm: Elazığ Cezaevi’nde de bir tutuklu yaşamına son verdi