Ana SayfaGüncelHDP’li sekiz milletvekiline sosyal medyadan tehdit mesajları

HDP’li sekiz milletvekiline sosyal medyadan tehdit mesajları

HABER MERKEZİ – Sosyal medyada ‘Jitem’ isimli bir hesap HDP’li sekiz milletvekillini ölümle tehdit etti. Tehdit edilen vekillerden Murat Sarısaç, “Kimseden bir korkumuz, çekincemiz yok. Bize bu yolla geri adım attıracağını düşünenler önce bizim tarihimize baksınlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Veli Saçılık’ın sosyal medya hesabı üzerinden Ülkü Ocakları üyesi olduklarını belirten bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tehdit edilmesinin ardından bu kez de HDP’li milletvekillerine tehdit içerikli mesajlar gönderildi.

Instagram’da bulunan “jitem.turkey” adlı bir hesaptan HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Sarısaç, Hüseyin Kaçmaz, Habip Eksik, Nuran İmir, Semra Güzel, Murat Çepni ve Hasan Özgüneş’e gönderilen mesajlarda “Ölüm seni bulacak bekle. JİTEM” gibi ifadeler yer aldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre bu tehditler üzerine milletvekilleri, avukatları aracılığıyla hesabın kime ait olduğunun ortaya çıkarılması ve cezalandırılması istemiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Avukat Bişar Alınak tarafından yapılan suç duyurusu dilekçesinde, eylemin münferit olmadığı vurgulanarak şöyle denildi:

“Suça konu eyleme ilişkin şüphelinin bulunarak hakkında kamu davası açılması elzemdir. Şöyle ki; ceza yaptırımı, bireylerin gelecekteki tercih ve davranışlarının temelini teşkil eder. Kanuna aykırı hareket eden suçu hakkında hükmedilen cezanın yerine getirilmesi, toplumun diğer bireyleri üzerinden cezaya maruz kalma korkusu yaratarak, onların suç işlemesinin önüne geçer.
Müvekkillerim ülkenin en büyük üçüncü partisi olan HDP’nin seçilmiş milletvekilleridir. Suça konu eylemin sistematik bir biçimde yapılmış olması eylemin münferit olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Tehdit suçunun eyleme dönüşme ihtimali ve akabinde oluşabilecek kaos ortamının kamu düzenini bozacağı, demokratik siyaset yapma ortamının zedeleneceği hususları da göz önünde bulundurulmalıdır. Zira şüphelinin bulunmaması ve cezalandırılmaması hukuka güveni azaltacağı gibi benzer eylemlerin şüpheli ve benzer nitelikteki kişiler yönünden alışkanlık arz edeceği kuvvetle ihtimaldir.”

‘Tehditler HDP’ye yönelik söylemlerin sonucu’

Tehditlerin sistematik bir şekilde HDP’li vekilleri hedef aldığını belirten Alınak, “Bu durum dahi HDP’nin ne denli büyük bir saldırıya maruz kaldığının bir göstergesidir” dedi.

Avukat Alınak, hükümetin ayrıştırıcı dili ve HDP’ye yönelik kışkırtıcı söylemlerinin sonucu olarak böyle bir olay vuku bulduğunu savundu.

“HDP kriminalize edilerek onlara karşı düşmanlaştırıcı ifadeler kullanılıyor. Maalesef toplumun sinir uçlarıyla oynanmaya devam edilmesi durumunda daha vahim pratiklerle karşılaşabilinir. Bu suçun asıl faili demokratik siyaset zeminini illegalize edip, topluma ırkçılık zehrini yükleyenlerdir.”

“Geri adım attıracağını düşünenler bizim tarihimize baksınlar”

Tehdit mesajı gönderilen vekillerden biri olan Van Milletvekili Murat Sarısaç, günlerce kendisini takip eden bir aracı ve içerisindeki kişileri cep telefonuyla görüntüleyip teşhir etmesinin ardından kendisine yönelik tehditlerin arttığını söyledi.

“Yaşanan o olaydan sonra bu tehditlerin artması çok tesadüf değil. Şuan söz konusu hesap tüm milletvekillerimize tehdit mesajları gönderiyor. Bu hesapların trol değil, özellikle seçilmiş olduklarını yazdıklarından anlıyoruz. Kimseden bir korkumuz, çekincemiz yok. Bize bu yolla geri adım attıracağını düşünenler önce bizim tarihimize baksınlar.”

‘Kirli savaş yöntemlerinin bir icraatı’

Tehdit edilen İzmir Milletvekili Murat Çepni ise bu tür tehditlerin artmasının, iktidarın muhalefete dönük politikalarını bir parçası olduğunu dile getirdi.

“Bu durum 90’lı yılların kirli savaş yöntemlerinin bir icraatı. İnsan kaçırma, işkenceler ve tehditlerin yaşanması 90’lı yılları hatırlatıyor. Bu provokatif hesaplar AKP’nin kirli savaş yöntemlerine döndüğü anlamına geliyor. Muhalefet susturulamadığı zaman kontrgerilla yöntemleri tekrar devreye giriyor. Bizi tehditle susturmak istiyorlar.”Önceki Haber
İşsizlikte artış, istihdamda düşüş sürüyor
Sonraki Haber
İki metrobüs çarpıştı: 10 kişi yaralandı