Ana SayfaEkonomi2015’ten bu yana ilk: Merkez Bankası faizleri düşürdü

2015’ten bu yana ilk: Merkez Bankası faizleri düşürdü

HABER MERKEZİ – Murat Uysal’ın Merkez Bankası başkanlığı görevine atanmasının ardından ilk kez yapılan Para Politikası Kurulu’ndan faizlerin düşürülmesi kararı çıktı. Politika faizi 425 baz puan indirimle yüzde 19,75 oldu. Kararın ardından 5.73’ün üzerini gören dolar/TL kuru, 5.70 seviyesinin altına geriledi.

Merkez Bankası (MB), 6 Temmuz’da Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın atanmasından sonra düzenlenen ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri düşürdü.

Buna göre politika faizi 425 baz puan indirimle yüzde 19,75 oldu.

Böylece yüzde 24 olan politika faizi, Şubat 2015’ten bu yana ilk defa indirilmiş oldu.

“Ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmekte”

Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK’den yapılan açıklama ise şöyle:

“Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini göstermektedir. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği; enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
“Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası adımları atma olasılığı güçlenmiştir. Bu durum, gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.
“Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Yılın ikinci çeyreğinde enflasyon işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 425 baz puan indirilmesine karar vermiştir.
“Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.
“Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

İktisatçılar ne diyor?

Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesini değerlendiren ekonomistler ve iktisatçıların yorumları da şöyle:

Mustafa Sönmez

“Merkez faizi, 4.25 puan düşürdü. Bu, beklentilere uyan bir indirim tutarı. Bunun dövize etkisi de sınırlı olur. Dolar 5.70 basamağında dolaşır. Sihirli bir dokunuş olmayacağını yazmıştım. Ekonomi tel tel dökülüyor.”

Yalçın Karatepe

“Adım adım Cumhurbaşkanı’nın beklentisini karşılayacakları anlaşıldı.”

Ali Rıza Güngen

“Kriz yönetimi para politikasına sıkıştırılınca böyle oluyor. İndirimi yılsonuna kalmadan artırım takip ederse şaşırmayın.”

Bazı ekonomistler ise 400-600 baz puan civarındaki indirimin Türk Lirası’ndaki (TL) istikrarı bozabileceğini savunuyor.

Dolar/TL’de son durum

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar/TL kuru, 5.73 seviyesinin üzerine çıktı.

Saat 14:15 itibarıyla ise kur, düşüşe geçerek 5.68 seviyesinde işlem gördü.


Erdoğan’dan Çetinkaya açıklaması: Gerekeni yapmadı, farklı kulvarlardaydık

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldı


Karınca, BBC Türkçe, Dünya
Previous post
Yaşamını yitiren hasta tutuklu Muhsin Kızılkan defnedildi
Next post
Teması ‘kadın direnişi’: 9. Berlin Kürt Film Festivali başlıyor