Ana SayfaGüncelHDP: Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz; gelin tüm anneleri Meclis’te dinleyelim

HDP: Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz; gelin tüm anneleri Meclis’te dinleyelim

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da HDP il ve ilçe yöneticileri hakkında savcılık tarafından açılan soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yapan HDP MYK, “Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz. Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakarete maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır’daki parti binası önünde 10’u aşkın aile 3 Eylül’den bu yana çocukları için oturma eylemi yapıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında, parti binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin tehdit edildiği iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) savcılık tarafından başlatılan soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada soruşturmanın, “ikiyüzlü, hiçbir samimiyet olmayan iktidar mensuplarının sergiledikleri oyunun bir parçası” olduğu savunuldu.

“Bizler bütün annelerin çığlıklarını duyuyoruz, acılarını anlıyoruz, onlara saygımız büyük, bir damla gözyaşı bile akmasın artık, gelin bu kanayan yarayı, tarihsel sorunumuzu demokratik ve barışçı bir şekilde; konuşarak, müzakere ederek çözelim.
“Uzattığımız barış eline yumruklarını sıkarak cevap verenleri biliyoruz. Kürt sorununun çözümü demokratikleşmenin, hukuk devleti olmanın olmazsa olmazıdır dediğimizde ‘Kürt sorunu yoktur’ diyenleri de biliyoruz.
“Beyaz tülbentli Barış Annelerine en vicdansız şekilde saldırma emrini veren; Cumartesi Annelerine her türlü hakareti yapan, zor ve şiddet uygulatan; cop, gaz, tazyikli su kullanılmasına sesini çıkarmayan iktidar sözcülerinin insanlık adına hiç utanmadıklarını da biliyoruz. Aynı kişiler şimdi annelerin acılarını istismar etmekten, annelerin temiz duygularını kendi iktidar amaçları için sömürmekten geri durmuyor.”

“Gelin anneleri Meclis’te dinleyelim”

Açıklamada ailelerin HDP’ye yönlendirildiği ifade edilirken, bunun daha önce de yapıldığı kaydedildi.

“Ailelerin yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığı üzere, bu yönlendirme açık bir şekilde İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bu yönlendirme ilk günden beri iktidar medyası tarafından köpürtülerek kamuoyunda HDP hakkında bir algı yaratılmaya çalışılıyor.
“Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmalarla aileleri ve kamuoyunu parti binalarımıza yönlendiriyor, kışkırtıyor. HDP kurulmadan ve siyasi faaliyet yapmadan önce de bu ülkede Kürt sorunu vardı, gençler dağa çıkıyordu ve on binlerce insanımız ölmüştü. Bu gerçeği bilmelerine rağmen sorunu çözmek için adım atmayıp HDP hakkında operasyon yapmak siyasi fırsatçılık ve duygu istismarıdır.
“Bir kez daha söyleyelim ki, çocuklarından uzak olan, çocuklarını kaybeden aileler iktidardan, Kürt düşmanlığını, savaş ve çatışma politikalarını sürdüren AKP-MHP ittifakından hesap sormalıdır. Kürt sorununu çözmeyen onlardır. Bu ülkenin gençleri, onların savaş ısrarından dolayı ölmektedir. Dağda ölen çocuklarımızın da askerde, poliste ölen çocuklarımızın da sorumlusu bu anlayıştır ve bu iktidardır.
“Çözüm sürecinde çocuklarımız ölmüyordu. Hiçbir eve ateş düşmüyordu. Anneler çocuklarının geri döneceği umuduna sahipti. Bizler de. İşte bu süreci savaş oyunlarıyla kim bozduysa, çocuklarımızın kaybolmasının ve yaşamını yitirmesinin sorumlusu da onlardır. ‘Kürt sorunu yoktur’ diyen, anaların duygularını ve acılarını sömürmek için timsah gözyaşı döken AKP Genel Başkanıdır.
“Partimiz bu topraklara barış ve demokrasi gelsin diye mücadele ediyor. Bu nedenle de çatışma ve savaş politikalarında ısrar edenler tarafından saldırıya uğruyor. Milletvekillerimiz ve il yöneticilerimiz Diyarbakır il binamızda ‘Sorunu birlikte çözelim’ açıklaması yaptıktan ve yetkilileri göreve davet ettikten sonra savcılığın soruşturma açması da çok manidar oldu. Çözüm bu tür soruşturmalarla elde edilemez. Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz.
“Buna rağmen Cumhurbaşkanı ve iktidara bir kez daha sesleniyoruz: Aileleri emniyet zoru ve baskısıyla partimizin önüne göndermekle, bizleri suçlu ilan etmekle bir yere varamazsınız.
“Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim. Meclis’teki tüm siyasi partiler sorumluluk alsın ve acıları birlikte sonlandıralım.”

HDP’den oturma eylemi yapan aileler için açıklama

HDP Diyarbakır il ve ilçe örgütleri hakkında soruşturma

HDP’nin önündeki ailelerin eylemi: Kim ne diyor?

Previous post
Pilotlar greve gitti, tüm uçuşlar iptal edildi
Next post
Muş’ta HDP’li 7 Genel Meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı