Ana SayfaGüncelErdoğan’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

Erdoğan’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

HABER MERKEZİ – AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanının seçilmesi için gereken 50+1 barajının değişmesi için muhalefetin teklif getirmesi gerektiğini belirtti ve “Muhalefetten gelirse biz değerlendirmeye açığız” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’in yeni yasama yılına başlaması dolayısıyla dün akşam düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda değişiklik yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken 50+1 barajına dair bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Mevcut durumu Meclis’e getiren biziz, şu anda mevcut durumu halkımıza götüren de biziz, halkımızın büyük bir çoğunluğu ile bu onaylandığına göre bunu tekrar revize edip gündeme getirmek bir defa bizim özellikle siyasi ciddiyetimize yakışmaz” dedi.

Erdoğan, “Böyle bir şey olacaksa bizim değil, muhalefetin yapacağı bir iştir, bizim işimiz değil” ifadesini kullandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre “2023 seçimlerine ciddi bir zaman” olduğunu belirten Erdoğan, “Muhalefetten gelirse biz hepsini değerlendirmeye tartışmaya açığız” diye konuştu.

‘Anayasa değişikliği gerekiyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün öğleden sonra TBMM’nin açılışındaki konuşmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da, Cumhurbaşkanının seçilmesi için gereken baraja ilişkin “Anayasa değişikliği gerektiriyor” demişti.

Bunu tartışmanın yerinin Meclis olduğuna işaret eden Erdoğan, “Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve buraya getirebiliriz” şeklinde konuşmuştu.

Erdoğan, böyle bir değişiklik için “İktidarıyla, muhalefetiyle el ele vermek” gerektiğini de sözlerine eklemişti.

AKP’nin kurucuları arasında bulunan eski bakan Faruk Çelik bu hafta içinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 barajının düşürülmesi önerisini getirerek, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” demişti.

Mevcut sistemde “Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday” cumhurbaşkanı seçiliyor.

İlk oylamada yüzde 50+1 çoğunluğa ulaşılamazsa, seçimlerin ikinci turunun yapılması öngörülüyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstanbul'da Kadriye Ecim evli olduğu Özgür Yılmaz Ecim tarafından öldürüldü
Sonraki Haber
Son zammın yansıması: 2019'da elektrik faturası ortalama 46 lira arttı