Ana SayfaGüncelHDP Milletvekili Leyla Güven hakkında fezleke

HDP Milletvekili Leyla Güven hakkında fezleke

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da yaptığı bir konuşma gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan HDP Milletvekili Leyla Güven hakkında, Meclis’e gönderilmek üzere fezleke hazırlandı.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 11 Eylül’de Diyarbakır’da yaptığı konuşmanın ardından iktidara yakın medya tarafından hedef alınmış, İYİ Parti de dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti.

Bunun üzerine başlayan tartışmaların ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla Güven hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Güven hakkındaki soruşturmanın ardından, Başsavcılık tarafından fezleke de hazırlandı.

Fezlekenin Meclis’e gönderileceği belirtildi.

Leyla Güven ne demişti?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına karşı başlatılan ‘Demokrasi Nöbeti’ne katılan Güven, 11 Eylül’de şu konuşmayı yapmıştı:

“Kürt halkı üzerinden zulmü eksik etmeden ayakta kalmaya çalışanlar yenildi. Halkımız büyük bir emek ve çaba ile kayyumları gönderdi. Mesele birkaç belediye değil mesele AKP-MHP’nin çöküşüdür.
“Günlerdir kayyumu anlatmaya çalışıyorlar. Kayyum onların elinde kaldı. İçinden çıkamıyorlar. AKP-MHP zor durumda. HDP İl binası önünde bir provokasyon sergileniyor. Ama oyunları tutmuyor.
“Savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran HDP değil. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Kürt sorunu devam ettiği müddetçe gerillaya da katılımlar olacak, çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak.”
Previous post
Yönetmen Kazım Öz hakim karşısındaydı: Adli kontrol kaldırılmadı
Next post
İstanbul Üniversitesi'nin depreme dayanıksız binaları için boşaltma kararı