Ana SayfaEkonomiManisa’da şirket kuran Volkswagen: Türkiye ile anlaşma henüz sonuçlanmadı

Manisa’da şirket kuran Volkswagen: Türkiye ile anlaşma henüz sonuçlanmadı

HABER MERKEZİ – Manisa merkezli bir şirket kuran Volkswagen, yeni fabrikayla ilgili olarak Türkiye ile görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, ancak resmi bir açıklama için tarihin henüz kesinleşmediğini bildirdi.

Almanya merkezli otomotiv şirketi Volkswagen (VW), Manisa’da 943 milyon 500 bin TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ” unvanlı şirket kurdu.

Ticaret Sicili Gazetesi’nde Çarşamba günü yer alan, Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanına göre şirketin merkezi, Manisa iline bağlı Yunusemre ilçesinde Keçiliköy Organize Sanayi Bölgesi Mahallesi olarak bildirildi.

VW’nin Manisa’da kurmayı planladığı fabrikanın, yıllık 400 bin araç üretim kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor.

İnşasının 2020 yılı sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması planlanan tesisin yaklaşık 4 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor.

Yatırımın toplamda 1 milyar euro, yani yaklaşık 6,3 milyar TL’ye mal olacağı hesaplanıyor.

“Türkiye ile anlaşma henüz sonuçlanmadı”

Ancak Volkswagen, Manisa’da bir şirket kurduğuyla ilgili haberlerin kamuoyuna yansıması sonrasında anlaşmanın henüz sonuçlandırılmadığını duyurdu.

DW Türkçe’nin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Volkswagen Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Marc Langendorf, Türkiye ile görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, şu an itibarıyla daha fazla bilgi vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Langendorf, resmi bir açıklama için henüz saptanmış bir tarih bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan teşvik avantajları vaat etmişti

VW’nin Manisa’da kuracağı fabrika, son 22 yılda Türkiye’de yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacak.

Almanya merkezli şirket, geçtiğimiz aylarda da Türkiye’deki Ford Otosan fabrikalarında hafif ticari araç üretilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Türkiye’de en son büyük otomotiv yatırımları 1997 yılında Toyota ve Honda tarafından gerçekleştirilmişti.

Gerek Almanya gerekse Türkiye medyasında, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat araya girip Volkswagen’a önemli teşvik avantajları vaat ettiğine dair haberler yer almıştı.

Ağustos ayı başında ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla, sıfırdan fabrika kurup en az 100 bin adetlik kapasiteye ulaşan firmalara, kapasitenin yüzde 15’i kadar gümrüksüz otomobil ithalat izni verilmişti.
Önceki Haber
Konya'da şüpheli kadın ölümü
Sonraki Haber
Mardin'de cinsel saldırıdan yargılanan polise verilen beraat kararı onandı