Ana SayfaDünyaAlmanya seçimine 4 ay kaldı: Ankete göre Yeşiller en güçlü parti

Almanya seçimine 4 ay kaldı: Ankete göre Yeşiller en güçlü parti

HABER MERKEZİ – Almanya’da Eylül ayında yapılacak federal parlamento seçimleri yaklaşırken, son ankette Yeşiller en güçlü parti olarak öne çıkıyor.

Almanya’da kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin düzenli aralıklarla yaptırdığı “ARD-DeutschlandTrend” anketi, bugün genel seçimler olması durumunda Yeşiller partisinin federal parlamentoya en güçlü parti olarak gireceğini ortaya koydu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Başbakan Angela Merkel’in de partisi olan iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile kardeş parti olarak tanımlanan Hristiyan Sosyal Birlik’ten (CSU) oluşan Birlik Partileri, yüzde 23 ile ancak ikinci sırada yer alırken, Yeşiller yüzde 26 oy oranına ulaşıyor.

Kamuoyu araştırma şirketi Infratest Dimap’ın, oy kullanma hakkına sahip bin 351 kişi ile yaptığı anketin bu sonucu, son bir ay içinde dört puan kaybeden Birlik Partileri’nin, 2019 yılının Temmuz ayından bu yana ilk kez en güçlü parti sıfatını yitirdiğini de ortaya koyuyor.

İkitardaki koalisyon hükümetinin diğer ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) söz konusu ankete göre yüzde 14 oy oranı ile üçüncü, sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ise yüzde 12 ile dördüncü parti olarak sıralanıyor.

Oy oranını nisan ayında yapılan ankete göre iki puan arttıran liberal Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11, Sol Parti ise yaklaşık yüzde 6 ile, yüzde 5 barajını aşarak federal parlamentoya girebilecek partiler olarak görülüyor.

Yüzde 30’luk kesim kararsız

26 Eylül’de yapılacak federal parlamento seçimleri için partilerin başbakan adaylarından kimi doğrudan tercih edecekleri ile ilgili soruya katılımcılar, yüzde 28 oranında Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock cevabını verdi.

Birlik Partileri’nin adayı, CDU Genel Başkanı Armin Laschet ve halen maliye bakanı olan SPD’nin adayı Olaf Scholz yüzde 21’de kaldı.

Ancak bu konuda yüzde 30’luk bir kesim kararsız olduğu görüşünü bildirdi.

 
Önceki Haber
Cezaevlerindeki açlık grevi 162'nci gününde: Annelerin yüreğine ateş düşürmeyin
Sonraki Haber
Mahkeme, Adalar’da tarihi dokuyu bozacak yapılaşmaya ‘dur’ dedi