Ana SayfaEkolojiTahrip edilmişti: Dipsiz Göl Doğal Sit Alanı ilan edilecek

Tahrip edilmişti: Dipsiz Göl Doğal Sit Alanı ilan edilecek

HABER MERKEZİ – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tahrip edilerek doğal yapısı bozulan ve suyu kuruyan Gümüşhane’deki Dipsiz Göl olarak anılan bölgenin Doğal Sit Alanı ilan edileceğini açıkladı.

Gümüşhane’nin Dumanlı köyü sınırlarındaki Dipsiz Göl olarak anılan bölge, bir süre önce tahrip edilmiş haliyle gündeme gelmişti.

Yaklaşık 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen Dipsiz Göl, yasal izinle yapılan define kazısı sonrası tahrip edilmiş, suyu kuruyarak doğal yapısı tamamen bozulmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane’nin Dumanlı Köyü sınırlarındaki “Dipsiz Göl” olarak anılan bölgenin “Doğal Sit Alanı” ilan edileceğini duyurdu.

Bakanlık ekiplerinin göl ve çevresindeki çalışmaları sürdürdüğünü belirten Kurum, ilk etapta bölgede bilimsel çalışmaların yapılacağını, ardından da göl ve çevresinin bozulan yapısının eski doğal haline kavuşturulması için gerekli tüm adımları atacaklarını ifade etti.

“Dipsiz Göl olarak anılan bölge ile doğusunda bulunan korunan alan da birleştirilerek ekolojik koridor oluşturulacak. En kısa sürede doğal haline kavuşturacağımız Dipsiz Göl, kuracağımız ekolojik koridorun en önemli parçası haline gelecek. Hedefimiz, gölü eski haline kavuşturarak gelecek nesillere aktarmak.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Duruşma öncesi aydınlardan da Fikret Başkaya'ya destek
Sonraki Haber
Amcası tarafından cinsel istismara uğradı, babası ve dedesi 'şikayetçi olma' dedi